• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nabujale reke ugrozile kuće kod Siska

Izvor MONDO/Agencije

Zaobalne vode već su ugrozile kuće u sisačkim prigradskim naseljima, a najavljuje se novi vodeni talas iz Slovenije.

Rukovodilac Glavnog centra za obranu od poplava Zoran Đuroković rekao je da, s obzirom na vodostaj Kupe i Save i svih akumulacija sa gotovo milijardu kubnih metara vode, svaki novi talas može napraviti poteškoće u ovom branjenom području.

U Čičkovoj Poljani i u još nekoliko okolnih naselja voda na putevima je dostigla visinu od 40 centimetara i na tom području se i dalje brani kuća po kuća, javili su hrvatski mediji.

Stručnjaci o poplavama: Sistem odbrane nedovršen

Poplave koje već nedelju dana ugrožavaju brojne gradove i sela u Hrvatskoj prirodna su pojava protiv čijeg je štetnog uticaja država uložila mnogo ali nedovoljno, ponekad čak i uz suprotan učinak, smatraju hrvatski stručnjaci.

Hrvatske vode objašnjavaju da su poplave rezultat jakih kiša i topljenja snega, kao i nedovršenog sistema zaštite od poplava, a stručnjaci tome dodaju i neprikladnu koncepciju tog sistema.

S terena danima dolaze snimci iscrpljenih građana koji brane svoje kuće i izuzetnih napora brojnih službi zaštite i spasavanja. Na nekim područjima angažovano je više stotina hrvatskih vojnika s tehnikom, brojne saobraćajnice su prekinute, niži delovi kuća poplavljeni, podseća Hina.

Organizatori odbrane na nekim područjima pokazuju nedoslednost u planovima evakuacije - najprije ih najavljuju, pa od njih odustaju uz obrazloženje da bi one donele veću štetu.

Zaobalne vode već su ugrozile kuće u sisačkim prigradskim naseljima, a najavljuje se novi vodeni talas iz Slovenije.
Izvor: YouTube

Poplave je najviše uzrokovala Sava, reka čija je površina sliva u Hrvatskoj jednaka polovini hrvatske teritorije.

Sistem zaštite od poplava na Savi, koji se počeo graditi pre pola veka, čini 1.800 kilometara nasipa, niz retencija od kojih je najveća Lonjsko polje, brojne brane, kanali i višenamenske akumulacije.

Sve to je, ipak, nedovoljno, priznaje grupa inženjera Hrvatskih voda i objašnjava da je sistem odbrane okrenut uglavnom većim naseljima i saobraćajnicama i da nije u potpunosti završen, niti je dostigao planirani stepen zaštite priobalja.

Stručnjaci posebno ističu nerešenu zaštitu gradova Ogulina i Karlovca na kupskom području.

Sociolog Ognjeg Čaldarović s Filozofskog fakulteta u Zagrebu upozorava da su jedna stvar bezbednosni sistemi koji se temelje na proceni stogodišnjih voda, druga je održavanje tog sistema, a treća kako intervenisati u pojedinim situacijama.

Hrvatske vode napominju da u održavanje i građenje sistema odbrane od poplava Hrvatska godišnje uloži oko 785 miliona kuna (oko 100 miliona evra).

Strategija upravljanja vodama iz 2008. godine predviđa popuni završetak sistema odbrane od poplava na slivu Save do 2038. godine. Ostvarenje strategije, međutim, vidno "zapinje" zbog smanjenja sredstava.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image