• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Medački džep - nije bilo zločina?!

Ratni zapovednik Vojne policije Mate Laušić izjavio je na sudjenju generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu da u istrazi nakon akcije "Medački džep" nisu otkriveni ratni zločini.

Ratni zapovednik Vojne policije Mate Laušić izjavio je na sudjenju generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu da u istrazi nakon akcije "Medački džep" nisu otkriveni ratni zločini.

Laušić je potvrdio da je naredbu za istragu navodnih zločina dobio od tadašnjeg ministra odbrane Gojka Šuška, iako istražitelji Vojne policije nisu mogli da udju na najveći deo ratišta koji je tada već kontrolisao UNPROFOR.

Dodao je da je na teren ipak poslat zapovednik kriminalističkog odeljenja Vojne policije Ante Gugić, koji je u izveštaju naveo da je razgovarao sa Rahimom Ademijem koji je rekao da su pripadnici Hrvatske vojske postupali profesionalno i da nije bilo zlostavljanja, ni pljačke.

Izveštaju je priložen i nalaz riječkih patologa kojima je dopremljeno 51 telo i koji su konstatovali da su svi stradali od prostrelnih rana ili eksplozija s velike udaljenosti.

Samo na dva leša otkrivene su povrede nanete iz blizine, iz čega je zaključeno da se u tim slučajevima radilo o samoubistvu, kazao je Laušić.

On je naglasio da je u izveštaju navedeno da su svi vojni zarobljenici predati vojnom tužilaštvu u Karlovcu, dok je petnaestak civila uz pomoć Crvenog krsta smešteno u Senj.

Laušić je rekao i da je jedan njemu podredjeni pukovnik dva dana posle početka akcije odbio zahtev generala Ademija koji je zatražio dodatni antiteroristički vod vojne policije i još 20 vojnih policajaca, koji se nikada nisu pojavili.

Dodao je i da su za vreme akcije na području Medačkog džepa bila samo tri punkta vojne policije, podredjena tadašnjem pukovniku Norcu.

Drugi svedok, nekadašnji zapovednik kriminalističkog odeljenja vojne policije Ante Gugić, koji je nakon akcije "Medački džep" trebalo da istraži zločine na tom području, izjavio je da je izveštaj predao tadašnjem zapovedniku Vojne policije Mati Laušiću, a ne kako je Laušić ranije kazao ministru odbrane Gojku Šušku.

"Ne sećam se da sam ga dostavio Šušku, niti da je on hitno tražio izveštaj", kazao je Gugić, odgovarajući na pitanja advokata optuženih generala, i dodao da nije tačna ni tvrdnja da je istraga nakon toga obustavljena.

"Nismo prekinuli istragu, jer ona službeno nije ni počela", kazao je Gugić, objasnivši da je većina teritorije na kojoj se odvijala akcija "Medački džep" u vreme kada je on došao u Liku već bila pod kontrolom UNPROFOR-a, zbog čega se nikakve istražne radnje više nisu mogle obaviti.

Generali Ademi i Norac optuženi su po komandnoj odgovornosti za ratni zločin protiv civila srpske nacionalnosti, kao i za preterano i neselektivno raketiranje srpskih sela u kojima su, prema optužnici, tokom akcije "Medački džep" u septembru 1993. godine stradali civili.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image