• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rat u Hrvatskoj - i gradjanski i medjunarodni

Rat u Hrvatskoj bio je i medjunarodni sukob i gradjanski rat, ocenili su istoričari u okviru velikog medjunarodnog projekta "Inicijativa naučnika" (The Scholars Initiative).

Rat u Hrvatskoj bio je i medjunarodni sukob i gradjanski rat, ocenili su istoričari u okviru velikog medjunarodnog projekta "Inicijativa naučnika" (The Scholars Initiative), u koji je imala uvid agencija Beta.

Medjunarodnu dimenziju ratu u Hrvatskoj daje učešće trupa bivše JNA u tom sukobu, nakon medjunarodnog priznanja Hrvatske, a dimenziju gradjanskog rata činjenica da su Srbi koji su se pobunili u Hrvatskoj mahom bili njeni državljani, navodi se u zaključcima istorijskog istraživanja pod nazivom "Rat u Hrvatskoj".

U istraživanju, koje su vodili istoričar iz Beograda Mile Bjelajac i Ozren Žunec iz Zagreba, a čiji sažeci su dostavljeni Beti, navodi se da ne postoje dokazi da je hrvatska vlada u operaciji "Oluja" imala jasnu političku nameru da izvrši etničko čišćenje područja takozvane Republike Srpske Krajine. Ipak, naveli su istraživači, ostaje nejasno kako tokom a naročito posle "Oluje" hrvatska vlada nije uspela da preduhitri i spreči pljačku srpske imovine i ubistvo nekoliko stotina Srba, od približno 8.000, većinom starih ljudi koji su ostali.

Istraživači su zaključili da je oko 200.000 Srba tokom operacije "Oluja" napustilo Hrvatsku zbog straha od odmazde ili zbog toga što nisu želeli da žive u hrvatskoj nacionalnoj državi. Takvu odluku Srba "pasivno" je prihvatio i tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tudjman, koji je "preferirao" etnički homogenu Hrvatsku, ocenjuje se u istraživanju.

Navodi se takodje da je zvanični Beograd 1990. i 1991. godine iskoristio stvarni ali i imaginarni strah od ponavljanja zlodela počinjenih nad njima tokom Drugog svetskog rata od strane ustaša. "Iako je diskriminacija postojala, ni u kom slučaju se ne može porediti sa onom iz Drugog svetskog rata. Ubistva srpskih gradjana su se desila kasnije, tek nakon što je ustanak stvorio drugačije uslove", ocenjuje se u istraživanju.

Navodi se da su opsada i razaranja Vukovara a potom i Dubrovnika i veliki zločini koje su tom prilikom počinile trupe bivše JNA i srpske formacije, dovele do povećane izolacije Miloševićevog režima i "poniženja Srba u svetu".

Autori istraživanja su naveli da su im problem u utvrdjivanju činjenica predstavljali nedostatak pisanih tragova i dokumenata, kao i zatvorenost arhiva. "Inicijativa naučnika: Suočavanje sa jugoslovenskim kontroverzama" je veliki medjunarodni projekat u koji je uključen više stotina istraživača, a čiji je cilj da se ispitaju uzroci i činjenice raspada Jugoslavije.

Namera je da se potom ova "verzija istorije" ponudi rukovodstvima svih zemalja bivše Jugoslavije, na putu ka pisanju jedne, zajedničke, usaglašene i od svih prihvaćene istorije prostora bivše Jugoslavije iz devedesetih godina prošlog veka.


(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image