• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rupel protiv preuređenja granica na etno bazi

Slovenački ministar inostranih poslova Dimitrij Rupel ocenio je da "preuredjenje granica po etničkom principu može da izazove evropsku revoluciju".

Slovenački ministar inostranih poslova Dimitrij Rupel ocenio je da "preuredjenje granica po etničkom principu može da izazove evropsku revoluciju".

To medjutim, "nikako ne bi značilo konačno rešenje jugoslovenske krize", naveo je u Rupel u autorskom članku objavljenom u nedeljnom izdanju dnevnog lista "Delo".

U dužoj analizi Rupel ocenjuje da se razlike u EU ispoljavaju i u "odnosu prema Zapadnom Balkanu, a posebno prema Srbiji i Kosovu", a za rešenje su potrebni "solidarnost i kompromis".

"Nijedno rešenje koje isključuje, nije pravo rešenje", smatra Rupel jer "Srbija može 'dobiti' Kosovo i Evropu ako prihvatimo, i ako Srbija prihvati, evropsku perspektivu za obe zajednice. EU može dobiti 'oboje', Srbiju i Kosovo, ako bude u stanju da ponudi dovoljno privlačno rešenje".

Kada je reč o Kosovu, šef slovenačke diplomatije tvrdi da bi podela Kosova bila "u suprotnosti sa principima, koje zagovara od početka EU", a to je da nema povratka na stanje od pre 1999.godine, da neće biti menjanja granica i da neće biti udruživanja Kosova sa bilo kojom albanskom zajednicom odnosno državom.

Zato Rupel smatra da "Ahtisarijev plan sadrži detaljna rešenja za većinu problema na Kosovu", a njegovo odbacivanje bi značilo "ogroman gubitak vremena, nove napore i komplikacije".

Iz tog razloga "moratorijum odnosno odlaganje (rešenja za status Kosova), ne znače kraj sveta, već omogućuju spašavanje obraza, bolje pripreme i moguće popravke Ahtisarijevog plana".

Rupel se protivi podeli Kosova na srpski i kosovski deo, jer bi granica, "koja bi pokušala razdvojiti srpsko i albansko stanovništvo unutar Srbije i unutar Kosova, bila još više sporna", a popravljanje granica bi "uzrokovalo ogromne zaplete za BiH i Makedoniju".

Slovenački ministar uzima za primer i Sloveniju i kaže da bi o "neskladnosti državnih i etničkih granica mogli govoriti u mnogo slučajeva..., ali je pridruživanje EU prevazišlo takve rasprave".

"Slovenci su uključivanjem Slovenije u EU ispunili program Ujedinjene Slovenije, to jeste udruživanja svih Slovenaca u istom sistemu", ocenjuje Rupel.

Stoga, slovenački ministar zaključuje da bi "preuredjenje granica po etničkom principu možda uzrokovalo evropsku revoluciju, ali nikako ne bi značilo konačno rešavanje jugoslovenske krize".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image