• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za šta sve može da vam posluži WhatsApp?

Izvor mondo.rs

Student Tehničkog fakulteta u Rijeci preko WhatAsppa i spoljne pomoći pokušao da položi ispit, ali profesor ga "provalio".

 Za šta sve može da vam posluži WhatsApp? Izvor: MONDO portal/App ScreenShot.

Ilustracija.
Izvor: MONDO portal/App ScreenShot.
Nekada su se đaci i studenti, prilikom polaganja ispita ili rešavanja zadataka, koristili "puškicama", neretko i slušalicama... Nove tehnologije donele su i nove mogućnosti za varanje prilikom polaganja ispita.

Za sve te dosetke iz đačkog i studentskog života postoji zajednički imenitelj - gledaj da ne budeš uhvaćen!

Student Tehničkog fakulteta u Rijeci nije imao sreće. Pokušao je da preko aplikacije WhatsApp i uz pomoć "spoljnih saradnika" položi ispit. On je mobilnim telefonom slikao ispitne zadatke i preko tog četa slao podatke pomagačima.

Na njegovu nesreću, profesor Miroslav Joler ga je "uhvatio na delu" i oduzeo mu mobilni telefon. Ceo taj slučaj, profesor je prepričao na svom blogu i postavio nekoliko zanimljivih pitanja i dilema.

Zanimljivo, kada je slučaj prijavio Fakultetskom veću, na njemu se nije razgovaralo o ovom načinu varanja, već da li je on imao pravo da oduzme studentu mobilni telefon!?

Profesor Joler je istakao da je slučaj prijavio iz principijelnih razloga i kao eklatantan primer kršenja ispitnih pravila i akademskog morala i poštenja. Povrh svega, želeo je da ukaže na ovaj problem, koji u godinama koje dolaze i sa razvojem tehnologije, može da bude još izraženiji.

"Da nisam ovo prijavio, ti bi (i drugi) studenti, bez imalo griže savesti, taj prestup ponovili već sutra na nekom drugom ispitu, prekosutra na nekom trećem ispitu, jer odnos nastavnik - student na ispitu percipiraju kao igru policajaca i lopova, a ne kao moralni kodeks kojeg se treba pridržavati čak i da vas niko ne motri", napisao je ovaj profesor, razočaran blagim kaznama za prepisivače.

On smatra da su mobilni telefoni "trenutno glavna pretnja kršenju ispitnih pravila".

"Govorilo se pre nekog vremena i o tome da se od studenata zatraži da pre pisanja ispita predaju mobilne telefone na katedru. Ali, ako nastavnik ima više od 40 studenata na ispitu, postaje prilično nezgodno na katedri imati 40 ili više telefona. A i ko kaže da je to jedini telefon koji su poneli? Danas je jednostavno imati više od jednog telefona. Time nastavnik stvara lažni osećaj da im je oduzeo 'oružje', a studenti potom mogu da izvuku drugi telefon - baš kao što smo već naučili gledajući filmove da policajci imaju dva pištolja - jedan u futroli ispod pazuha, a drugi vezan oko članka", nastavio je on.

Profesor Tehničkog fakulteta u Rijeci u svom blogu izražava bojazan da su mobilni telefoni tek početak briga za profesore.

"Kada u sledećih tri, pet ili deset godina u širu upotrebu uđu naočari kojima će moći da se napravi fotorafija i da se ona pošalje preko mreže, tada nećemo moći da od studenata tražimo da skinu naočari i predaju ih na katedru - jer reći će nam da im one služe za vid... Ali šta kada, još i pre pametnih naočari, u širu upotrebu uđu pametni satovi (smartwatch)? Kome ćemo tada moći da zatražimo da skine sat? Kako ćemo uopšte na studentu primetiti da ima poseban - pametan sat, a ne tek običan sat? Kako ćemo za vreme ispita uopšte moći da uočimo da neko tamo u devetom redu nedopušteno koristi svoj pametni sat i šalje sliku preko mobilne mreže?", pita se Joler.

On smatra da je trenutno rešenje u istaliranju ometača signala mobilne mreže u učionicama tokom ispita, a dugoročno - podizanje svesti i kulture učenika i studenata da poštuju moralne kodekse.

"Međutim, usuđujem se da prognoziram, da se to, u ovoj zemlji, neće još generacijama dogoditi. I baš zato potrebna nam je i ona etička mera - rigorozno sankcionisanje prekršilaca bez odlaganja i bez mnogo drame i patetike! Kazna bi trebalo da bude toliko rigorozna da zapravo odvrati studenta od same pomisli da se time služi jer u slučaju da bude uhvaćen, zna da mu sledi najteža kazna - isključenje sa fakulteta, odnosno iz škole!", napisao je profesor i poentirao:

"Kada bi to jednom uradili u nekoj ustanovi, verujem da bi se postigao kvantni skok u poštovanju akademskih standarda i normi i druge vrste poštenja. Bez toga, nastavićemo da se igramo policajaca i sitnih lopova i da trošimo vreme i energiju na nedostojne stvari".

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

shone

E profo, pa pametni satovi uveliko u upotrebi. Usmeni I nista vise.

special image