Bramer se danas u BiH sastao i sa predstavnicima udruženja porodica srpskih žrtava proteklog rata, nakon čega je novinarima rekao da je vrlo malo vidljivog napretka.

"Razumijem da kolege u BiH rade pod teškim okolnostima, ali sam se zaista nadao da će biti ostvaren veći napredak nego što je to slučaj", rekao je Bramerc novinarima u Sarajevu.

Glavni tužilac Haškog tribunala naglasio je da nije nikakvo iznenađenje želja udruženja porodica žrtava da se ostvari veći napredak u aktivnostima koje preduzimaju sudije, ali i da pitanje traženja nestalih ostane u vrhu prioriteta.

"Mnogo puta smo govorili o pomirenju i u nekoliko navrata ranije sam govorio da je odgovornost i pozivanje na odgovornost za počinjene zločine uslov da bi došlo do pomirenja. Hiljade porodica  još čekaju da saznaju šta je sa njihovim najdražima koji su nestali, a bez izvesnosti o sudbini tih ljudi koji su nestali, ne može se ići naprijed", rekao je Bramerc.

On je pozvao i na ubrzavanje istraga kada je reč o predmetima seksualnog zlostavljanja, ističući da je u nedavnom izveštaju OEBS-a navedeno da je nešto o tom pitanju učinjeno.

Haški tužilac je podsetio da je njegova poseta BiH u kontekstu pripreme izveštaja koji će za tri do četiri sedmice podneti Savetu bezbednosti UN, napominjući da će, i pored frustracije sporim napretkom koji je ostvaren u velikom broju slučajeva, nastaviti da pruža podršku Tužilaštvu BiH i glavnom tužiocu Goranu Salihoviću.

On smatra da nije nikakva "drama" to što se nije sastao sa članovima Predsedništva BiH, ističući da je šteta što nije bio u prilici da im ponovi ono što je rekao ranije - da treba da podrže provođenje strategije za procesuiranje ratnih zločina.

Bramerc je svestan da je veliki problem to što je prošlo mnogo vremena od kada su počinjeni zločini pa do procesuiranja predmeta, kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou.

"Zatvaranjem Haškog tribunala, u budućnosti će još veća odgovornost pasti na pleća domaćih tužilaca. Međunarodna zajednica je pružala veliku podršku kada je reč o edukaciji za tužioce", rekao je on.

Na pitanje novinara kako gleda na činjenicu da je u BiH bilo stranih tužilaca koji nisu podigli nijednu optužnicu za dve godine koliko su službovali u ovoj zemlji, Bramerc je rekao da se ne treba međusobno optuživati.

"Haški tribunal je mogao da postigne više, kao što su to mogli učiniti i Sud i Tužilaštvo BiH. Kada je reč o sudstvu na lokalnom nivou, pre tri godine se smatralo velikim uspehom to što je 300 predmeta bilo prebačeno sa Suda BiH na lokalni nivo", rekao je Bramerc.

On smatra da je ostvaren ograničen napredak u tim predmetima i naglašava da je, osim tužilaca na nivou BiH, potrebna podrška i tužiocima koji rade na svim ostalim nivoima.