• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SDSM ne priznaje izbore, vraća poslaničke mandate

Izvor Beta

Centralni odbor opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) odlučio da ne prizna rezultate prevremenih parlamentarnih izbora, održanih 27. aprila i da vrati osvojena 34 poslanička mandata.

Centralni odbor SDSM doneo je ovu odluku jutros oko 04.00, do koliko je trajala sednica koja je počela u sredu u popodnevnim satima i time je potvrđena odluka koju je ranije doneo Izvršni odbor te stranke.

SDSM je na prevremenim parlamentarnim izborima osvojio 34 od ukupno 123 poslaničkih mandata u makedonskom Sobranju, ali je lider SDSM Zoran Zaev odmah nakon što su izborna mesta zatvorena, pre nego što je počelo brojanje glasova, izjavio da opozicija izbore neće priznati.

U koaliciji sa SDSM, na zajedničkoj listi, na parlamentarnim izborima učestvovalo je devet stranaka.

Najveći broj poslaničkih mandata, prema zvaničnim rezultatima Državne izborne komisije (DIK) osvojila je koalicija oko VMRO-DPMNE, u kojoj se nalaze 24 stranke, koja će u narednom sazivu parlameta imati 61 poslanički mandat, a koja je i u prethodnom sazivu makedonskog parlamenta bila osnov vladajuće većine.

Demokratska unija za integracije (DUI) koja okuplja etničke Albance imaće 19, a Demokratska partija Albanaca (DPA) sedam poslanika, dok će po jednog poslanika imati koalicija Grom i Nacionalni demokratski preporod.

Iako je iz vrha SDSM ceo izborni proceš na parlamentarnim izborima u Makedoniji bio ocenjen kao "kriminalan", ta partija nije podnela ni jedan prigovor DIK, uz obrazloženje da izbore svakako neće priznati.

Ustav Makedonije ne daje precizan odgovor na situaciju u kojoj će se naći makedonski parlament, koji po Ustavu mora da se konstituiše 20 dana nakon izbora, ukoliko 34 poslanika ne prihvate mandate.

Stručnjaci za Ustavno pravo u Makedoniji uglavnom navode da to što 34 poslanika neće prihvatiti mandate u Sobranju neće izazvati parlamentarnu krizu, odnosno neće uticati na legalnost njegovog konstituisanja, s obzirom na to da postoji dvotrećinska većina
poslanika koji su za konstituisanje.

Makedonski Ustav takođe predviđa da ukoliko prvih 34 poslanika koji su na listi SDSM odbiju poslaničke mandate, mandati budu ponuđeni sledećima na listi, pa ukoliko i oni odbiju sledećim, što je proceš koji uz predviđene rokove može da potraje više meseci.

Prema makedonskom Ustavu predsednik republike je dužan da u roku od deset dana nakon konstituisanja parlamenta poveri mandat za formiranje Vlade, što je najkasnije do 27. maja.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image