Stanje u Bosni i Hercegovini posle udarnih talasa je nešto bolje u nedelju. Reke koje su se izlile uglavnom opadaju i stagniraju, osim Save koja i dalje plavi područja na opštini Bijeljina.

Ostale reke u Republici Srpskoj, poput Sane, Vrbasa, kao i reka Bosna, su u opadanju. Voda se povlači iz pojedinih mesta, ali je stanje daleko od normalnog i uobičajenog. Najteže je u Posavini, odnosno u Bijeljini, Šamcu...

Pomoćnik ministra bezbednosti BiH za zaštitu i spasavanje Samir Agić izjavio je danas da je trenutno najteža situacija i dalje na području Šamca, Brčkog i Bijeljine, ali da je u ovom momentu, ipak, najteže na području Orašja.

Prema njegovim rečima, sve raspoložive ekipe su upućene na teren, a trenutno su angažovana tri helikoptera kao podrška, dok još osam letilica čeka izvršenje zadataka.

"U toku jučerašnjeg dana stigla su 33 eksperta iz Velike Britanije i danas se očekuje njihovo raspoređivanje na područje Tuzle. Stigle su ekipe iz Albanije i Makedonije i nalaze se na području Brčkog. U toku noći je krenulo 15 kamiona sa posadama i opremom iz Turske", rekao je Agić.

EUFOR evakuisao oko 800 ljudi

EUFOR je obavio više od 800 akcija spasavanja i transporta opreme i ljudi, a samo u subotu, helikopteri EUFOR-a evakuisali su ukupno 491 civila u 83 leta. Kako je saopštio EUFOR, do kraja jučerašnjeg dana su ukupno 782 lica evakuisana i spasena u 155 letova od početka spasilačkih operacija. Danas su operacije evakuacije nastavljene, dodao je EUFOR. Britanski tim za reagovanje na poplave krenuo je danas sa tuzlanskog aerodroma na pogođena područja u Bijeljini, jedna od najteže pogođenih poplavama.

Na području Banjaluke još je pod vodom oko 200 objekata, iako su vodostaji Vrbasa i Vrbanje znatno opali, javili su banjalučki mediji.

Na terenu je oko 500 pripadnika civilne zaštite i volontera, koji su raspoređeni na pet lokacija u gradu i pružaju pomoć ugroženom stanovništvu u naseljima Česma, Priječani, Obilićevo, Karanovac i Krupa na Vrbasu".

U Bosni i hercegovini su proradila i klizišta.

Ogromno klizište u selu Rečica, deset kilometara od Olova u BiH, progutalo je 12 kuća, potvrđeno je u Civilnoj zaštiti.

Sela kod Olova su teško pogođena klizištima, a klizište koje je još uvek aktivno preti i drugim kućama.

U klizištima i bujicama na području Zvornika 200 kuća je potpuno uništeno ili oštećeno, toliko da u njima ne može da se boravi - potvrđeno je iz Civilne zaštite RS-a.

U toj lokalnoj zajednici aktivno je više od 200 klizišta. Za život nije sigurno oko 40 kuća u Boškovićima, jer praktično tonu u zemlju. Stanovništvo je evakuisano. Uništeni su ili oštećeni kilometri lokalnih puteva.

Zbog neispravnosti, voda za piće stanovništvu se dostavlja cisternama.

Opštini Zvornik sada su neophodne pumpe za izvlačenje vode i topovi za sušenje. Pet pumpi dostavile su vatrogasne jedinice iz hercegovačke regije.

Na području opštine Bratunac stabilizuju se vodotoci, a veći broj klizista ugrožava lokalne puteve, tako da je blokiran lokalni pravac Bratunac - Drinjača u mestu Polom i u mestu Krasan polje, te Bratunac - Sase.

Klizišta su aktivirana i u opštini Lopare gde je direktno ugroženo više od 100 kuća, a oko 200 stanovnika je evakuisano.

Stalno se povećava i broj klizišta u opštini Srebrenica, gde ugrožavaju nekategorisane puteve. Blokiran je put Đoze - Orahovica, dok je putni pravac Potočari - Pečešte oštećen, javila je agencija Fena.

U RS 16 žrtava

U Republici Srpskoj (RS), prema zvaničnim podacima MUP RS, do sada je u poplavama
smrtno stradalo 16 lica, javlja RTRS.

Na području Doboja stradalo je devet lica, u Modriči dva, dok je u Šamcu, Bijeljini, Vlasenici, Srpcu i Laktašima stradalo po jedno lice.

Broj na koji se mogu prijaviti nestala lica u RS je: 051/463 463


Vlasti u Republici Srpskoj donele su odluku da nastava u srednjim i osnovnim počne sutra u onim područjima koja nisu ugrožena poplavama.

Nastave neće biti u opštinama Laktaši, Doboj, Šamac, Bijeljina, Srbac, Kotor Varoš, Modriča, Čelinac, Vukosavlje, Šekovići.

U RS je svanulo i sunce i to je donelo dodatni optimizam, mada nardnih dana se očekuje toplije vreme, a to znači i opasnost od zaraza.

Nadležni i stručnjaci upozoravaju na to da su posle povlačenja vode ostali mnogobrojni leševi životinja i da se nikako ne koristi hrana životinjskog porekla koji je bio u dodiru sa poplavnom vodom (meso, jaja....).