To je dogovoreno na sastanku regionalnog tima za mine, sastavljenog od stručnjaka iz tri zemlje, koji su razgovarali o potencijalnim opasnostima od pomeranja minskih polja posle poplava koje su pogodile region.
Regionalni ekspertski tim čine predstavnici Centra za uklanjanje mina u BiH, Centra za razminiranje Republike Srbije i Hrvatskog centra za razminiranje, a sastali su se u Spačvi, u Hrvatskoj, kako bi utvrditi plan aktivnosti na otklanjanju opasnosti od mina prouzrokovanih poplavama u regiji, preneli su mediji u regionu.
Direktor srpskog Centra za razminiranje Branislav Jovanović rekao je da, iako u Srbiji nema minsko-sumnjivih površina, postoji velika opasnost od toga da minsko-eksplozivne naprave doplutaju Savom i ugroze stanovništvo uz tu reku.
Direktor Hrvatskog centra za razminiranje Dražen Jakopec naglasio je da je, sve dok se situacija na poplavljenim područjima ne smiri, dogovorena svakodnevna razmena informacija između tri države. Najavio je i da će se na područjima pogođenim poplavama, čim se za to stvore uslovi, započeti s ponovnim obeležavanjem minski sumnjivih područja.
Jakopec je saopštio i da je u županjskoj Posavini pod vodom oko 2,5 kvadratnih kilometara minsko-sumnjivog područja.
Odmah po povlačenju vode sa ugroženih područja u BiH, ali i Hrvatskoj i Srbiji, radiće se na detekciji lokacija na kojima je došlo do pomeranja minskih polja, kazao je šef Centra u BiH Esad Aletić, i dodao da će od EU zajednički biti zatražena pomoć u obavljanju ovog posla.
Aletić kaže i da je taj Centar dobio veliki broj dojava o minama iz Šamca, Doboja i Maglaja i da njihove ekipe pokušavaju da pravovremeno deluju.
Strahuje se da su brojne mine, posebno duž reke Bosne, iz ugroženih područja dospele do Save, a postoji mogućnost čak da će stići i do Dunava, rekao je.
Centar za uklanjanje mina u BiH procenjuje, inače, da je 45 kvadratnih kilometara, od ukupno 900, koliko je zahvaćeno poplavama u BiH, rizično i da se nalazi pod minskim poljima.
Mapiranje potencijalno opasnog područja biće urađeno pomoću bespilotne letilice koja na visini od pet metara iznad rizičnog područja snima kompletno stanje na terenu.
Nakon toga će izviđački timovi obeležiti područje, a zatim će se pristupati uklanjanju mina.
U snimanju terena pomaže i specijalistički belgijski tim, a danas se radi na potezu od ušća reke Krivaje, preko Maglaja i Doboja, do Odžaka. Osim doline reke Bosne gde je moglo doći do pomeranja minskih polja i plutanja mina usled poplava, njenim koritom, satelitsko snimanje biće izvršeno i duž čitavog sliva reke Save.
Proteklih dana u BiH je već zabeleženo pomeranje minskih polja usled poplava i klizišta, van obeleženih terena, dok su na mnogim takvim poljima bujice odnele znakove upozorenja.
Zabeleženi su i slučajevi da su mine nošene bujicom eksplodirale, kao što se desilo na području Brčko Distrikta, dok je u Prijedoru, posle povlačenja vode, u dvorištu porodične kuće pronađen frižider pun bombi.
I u Hrvatskoj strahuju od pomeranja mina, pa je tamošnji Centar upozorio na minski sumnjiv prostor opštine Vrbanja, koji je bio poplavljen.
Upozoreno je i na opasnost da voda pomeri ili odnese eksplozivna sredstva iz šume Debrinja, gde se nalazi 683 protivpešadijskih kao i 48 protivoklopnih mina.
U opštini Gunja, koja je bila pogođena poplavama, takođe se nalazi minski sumnjiv prostor, objavili su mediji u regionu.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina