Ministar spoljnih poslova Srbije osudio je danas u Dubrovniku bombardovanje tog hrvatskog grada devedesetih godina, a šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić je njegovu izjavu ocenila kao primer "dramatične promene" u odnosima država jugoistočne Evrope.

Dačić je, kako piše hrvatska agencija Hina, prvi srpski zvaničnik koji je jasno osudio napade bivše JNA i srpskih i crnogorskih paravojnih snaga na grad pod zaštitom UNESCO i najpoznatije hrvatsko turističko odredište.

"Nadam se da smo sinoć malo više doprineli zbližavanju naših naroda i to ovde u Dubrovniku koji je", kako navodi Hina Dačićeve reči, "bio meta bombardovanja i uništavanja, što Srbija, naravno, osuđuje".

 Šef srpske diplomatije učestvuje u Dubrovniku na regionalnom skupu "Kroacija forum" koji se tradicionalno održava u tom hrvatskom gradu.

Dačić je, kako prenosi Hina, zemljama u regionu predložio da se "okrenu budućnosti jer smo i dalje zarobljeni u prošlosti i nismo se od nje mnogo odmakli".

"Ovde se često ovih dana govorilo o zamoru. Od zamora od proširenja do zamora od reformi - od kojih sam lično najviše umoran, jer otkad sam živ, bivša Jugoslavija i moja sadašnja Srbija stalno su u reformama, još od Milke Planinc i Budimira Lončara. Ali ono što nas najviše koči jeste zamor od međusobnih optuživanja za ono što se dogodilo u prošlosti", rekao je Dačić.

"Bolje da tražimo zajednički imenitelj za budućnost", rekao je šef diplomatije Srbije.

Dačić, kako prenosi hrvatska agencija, smatra da se narodi u regionu "puno više vole nego mi koji sedimo ovde".

"Iskoristimo taj potencijal", poručio je on.

Govoreći o Bosni i Hercegovini, Dačić je rekao da "Srbija apsolutno stoji iza Dejtona" i želi "da se zadrži mir i pronađe zajednički jezik", ali da se budućnost BiH "ne može menjati za okruglim stolom".

Ministar spoljnih poslova Srbije osvrnuo se na "sve glasnija razmišljanja o snižavanju kriterijuma za bosanskohercegovačko približavanje evropskim integracijama" i upozorio da treba voditi računa u kom smeru će ići taj "Balkan-ekspres".

"U prošlosti je išao prema Istanbulu", rekao je Dačić i dodao da je Turska jasno dala do znanja da želi da ima veliki uticaj u BiH.

 Ministar spoljnih poslova Slovačke, Miroslav Lajčak, usprotivio se mešanju međunarodne zajednice u pitanje BiH a vlastima u Sarajevu poručio da od Evropske unije ne čekaju darove, već da pokažu političku volju za promenama.

"Bosanskohercegovačke vlasti rekle su odlučno 'ne' svakoj inicijativi u poslednjih nekoliko godina", rekao je Lajčak.

"BiH nedostaje politička volja za promenom stanja stvari, hrabrost i vođstvo, sve ono što je Srbiji upravo omogućilo da učini napredak prema evropskim integracijama", dodao je šef slovačke diplomatije.

Navodeći da BiH i Makedonija ne rade dovoljno na izgradnji stubova demokratije, civilnog društva i nezavisnih medija, Lajčak je rekao da "evrointegracije nisu dar koji im EU duguje".

"Umesto što čekaju dar, neka donesu Uniji neku dobru vest", rekao je šef slovačke diplomatije.

Hina navodi da se sa Lajčakovom ocenom stanja u BiH Dačić složio, rekavši da je "reč o nedostatku političke volje".