U tenderskoj dokumentaciji javnog poziva koji je ovih dana završen, direktorka Radulović traži da joj ponuđači dostave ponudu za isporuku 234 flaše vina, 72 flaše štoka i 15 kartona piva, piše Capital.ba.

U tenderskoj dokumentaciji, koja je u posedu ovog portala, uz brojne prehrambene artikle za pripremu hrane deci predškolskog uzrasta, potrebno je ponuđač isporuči i 90 litara crnog vina, 72 flaša belog vina "krstač" (0,75), 72 flaše belog vina "šardone" (0,75), 72 litre "štoka" i 360 flaša piva (0,33).

Banjalučkim vrtićima, u kojima boravi 2.150 dece, očito treba 72 kilograma velikih slavskih sveća, odnosno nekoliko stotina sveća, jer se u kilogramu nalazi od tri do pet sveća u zavisnosti od veličine.

Istovremeno, dok nabavljaju 666 flaša alkoholnih pića, banjalučki vrtići za naredne tri godine naručuju, na primjer, samo 15 komada sira feta od 950 grama, po devet kilograma pršuta i suvog vrata, ili tek 360 vrećica smokija od 50 grama i 360 vrećica štapića od 40 grama, prenosi pisanje vebsajta Mondo.ba.

U tenderskoj dokumentaciji traži se ponuda za ukupno 207 proizvoda vrednosti 4.102.000 KM.

Direktorica čiji je mandat na isteku, raspisuje milionsku nabavku za naredne tri godine.

Direktorica Radulović koja je van BiH, uputila je novinare na pomoćnika direktora za finansije Momirku Mitrović koja je rekla da je javni poziv upravo zatvoren, a od četiri prijavljena za najboljeg ponuđača izabrana je firma Novoteks iz Banjaluke. Mitrović ističe da je sve bilo potpuno transparentno i zakonito, te da do utorka, kada je istekao zadnji rok, nije pristigla ni jedna žalba.

Na pitanje zašto vrtići kupuju 666 flaša alkoholnih pića, Mitrović je potrebu za tom nabavkom uporedila sa nabavkom toalet papira!

"Mi smo ustanova koja ide u goste i kojoj gosti dolaze, moramo ih počastiti. To nisu velike količine na trogodišnjem periodu i one se mogu, a i ne moraju nabaviti. Uostalom, zašto ne staviti nešto odmah sada, nego da se kupuje posle, posebno po nekoj većoj ceni. Mi obeležavamo slavu u vrtićima, i u tom obredu se koriste vina. Mi imamo 19 vrtića i to vam je samo jedne godine 19 litara vina. Idemo u posetu donatorima ili vrtićima iz drugih gradova kojima ponesemo kao poklon flašu pića. Govorimo o nekom normalnom funkcionisanju. Nemojte da se stavljamo u srednji vek pa da nemamo toalet papira. Svaka normalna kuća u koju dođete ponudiće vas pićem i kafom. Čude me takva pitanja“, kaže Mitrović.

Predsednik Udruženja građana Tender, Rajko Kecman, kaže da nikada u praksi nije video da bilo koja druga institucije koje se bave predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem na prostoru cele BiH nabavljaju alkohol.

"U vreme ekonomske krize, a naročito teškoća sve siromašnijih roditelja da izvajaju sredstva za vrtiće, postavlja se pitanje zašto se nabavlja roba koja služi neprimerenom luksuzu, a ne za suštinsku potrebu ishrane dece", rekao je Kecman.

TENDER VIŠESTRANO SPORAN

Pored nabavke alkohola za decu, čiji se roditelji godinama žale na previsoku cenu vrtića u Banjaluci, vrlo su upitni i kriterijumi izbora najboljeg ponuđača.

Cena se boduje sa 50 odsto, dok rok isporuke nosi 20, a uslovi i način plaćanja 30 odsto.

"Ovim se otvara mogućnosti favorizovanja ponuđača koji su lokacijski bliže sedištu Ugovornog organa, jer su predviđeni penali od čak 0,5 odsto od ugovorene cene za svaki sat vremena kašnjenja u isporuci“, ocjenjuje Kecman.

Drugo, smatra da uslovi plaćanja koji nose ovoliko bodova, stvaraju mogućnosti uspostavljanja dila sa izabranim ponuđačem, koji u ponudi da znatno duži rok plaćanja od godinu dana kako bi bio konkurentniji, a Centar ga zapravo plaća odmah po ispostavljanju fakture.

"Neprimeren je rok isporuke, koji iznosi čak 20 odsto ukupne vrednosti nabavke. To nije zabeleženo u dosadašnoj praksi, jer se ne radi o ketering isporukama hrane, a pogotovo ne toplih broka, već o robama koji čine repromaterijal za pripremu grane u kuhinjama Centra za predškolsko obrazovanje.

Taj rok objektivno može da bude i duži od 48 časova. Ovo govori o protežiranju dobavljača sa područja Banjaluke, a na štetu novca građana koji plaćaju smeštaj svoje dece u vrtićima“, ističe Kecman.

Predsednica Komisije za provođenje javnog poziva Centra za predškolsko Momirka Mitrović odgovara da su to neosnovane optužbe.

"Uslovi plaćanja nose veliki broj bodova jer Centar ne može uticati na dinamiku plaćanja. To se vrši preko Grada Banjaluka, a ono zavise od punjenja gradskog budžeta. Ako dobijemo što duži rok plaćanja, unaprije izbegavamo mogućnost raskida ugovora, što može utiče na isporuku hrane deci"“, kaže Mitrović.

Pobednik na 4,1 miliona KM vrednom tenderu, firma Novoteks, poznati je partner Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. UG Tender je 2010. godine izvršilo monitoring Ugovora o nabavci higijene, didaktičkog i kancelarijskog materijala koji je Centar sklopio sa Novoteksom i utvrdio značajne propuste, te sklapanje aneksa ugovora kojima su pojedine cene uvećane nekoliko puta.