Ribari su došli u situaciju da svojim brodovima gotovo ne mogu da izađu na more, jer se desni rukavac Bojane toliko suzio, da ribraske barke ne mogu da se provuku, a ušće je' sve pliće, prenosi portal "Vijesti.me"

Predsednik NVO Zeleni korak Dželal Hodžić je rekao da je to posledica uslova i stanja u širem akvatorijumu Bojane i Drima i neregulisanog režima vodostaja Skadarskog jezera.

On je istakao da Crna Gora i Albanija već 10 godina ne mogu da se dogovore oko zajedničkog regulisanja režima nivoa Skadarskog jezera i podsetio da su Albanci izgradili četiri hidrocentrale na Drimu, čime je drastično smanjen dotok vode Bojani. On je dodao da su oni u poslednjih 20 godina deponovali skoro 40.000 tona šuta i otpada u korito reke, kao i da je bilo nekontrolisane eksploatacije peska na Drimu.

To je podstaklo eroziju obala, obrušavanje starih i bolesnih stabala u reku, što je usporilo i delimično blokiralo protok vode, kao i stabla koja su bespravno sečena zbog gradnje vikendica, kazao je Hodžić.

"Vijesti" navode da je biodiverzitet desnog rukavca Bojane narušen i postavljanjem velikog broja šipova, koji prema nekim procenama prelazi 50.000. Hodžić je upozorio da su šipovi u mulju betonirani, što je vrsta podvodne blokade, a osim toga većina šipova su impregnirani pragovi sa šina, odnosno kancerogeni.

Koordinator projekta "Bojana tour" Španac Pedro Fernandez rekao je da je nedopustivo što se na Bojani grade kućice na vodi, jer bi one morale da budu izgrađene najmanje 50 metara od vode.