• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lajčak: Reforma policije u BiH ili izolacija

Visoki medjunarodni predstavnik u BiH Miroslav Lajčak upozorio je u Banjaluci da 30. septembra ističe rok za prihvatanje reforme policije i da očekuje da će politički lideri u narednih nekoliko dana pronaći rešenje, da bi omogućili BiH da postane punopravni član Evropske unije.

Visoki medjunarodni predstavnik u BiH Miroslav Lajčak upozorio je u Banjaluci da 30. septembra ističe rok za prihvatanje reforme policije i da očekuje da će politički lideri u narednih nekoliko dana pronaći rešenje, da bi omogućili BiH da postane punopravni član Evropske unije.

Premijer RS Milorad Dodik poručio je, s druge strane, da neće prihvatiti ukidanje policije RS bez obzira na moguće posledice.

Lajčak je, obraćajući se poslanicima Skupštine RS, ukazao na posledice odbijanja evropskog puta, jer će to, kako je naveo, BiH odvesti u izolaciju.

"Posledice odbijanja evropskog puta su posledice politike koja vodi u izolaciju i koja znači da BiH kaska za svim zemljama u regionu i ostaje crna rupa evropskog kontinenta", rekao je on.

Visoki predstavnik je istakao da reforma policije u BiH mora biti obavljena u skladu sa tri evropska principa, koji se neće tumačiti u Banjaluci, niti u Sarajevu, nego u Briselu.

Evropski principi podrazumevaju uspostavljanje jedinstvene policije u BiH, koja bi se finansirala iz budzeta BiH.

Visoki predstavnik je naveo da Evropska komisija privodi kraju izveštaj o napretku koji treba da oceni šta je BiH ostvarila u poslednjih godinu dana.

On je istakao da reforma policije nema nikakve veze s pitanjem unutrašnjeg uredjenja BiH, na znači uvodjenje ustavne reforme "na mala vrata" i da se ne odnosi na pitanje postojanja RS.

"U BiH postoje dva entiteta i ona ostaju, osim ukoliko se vi i vaši partneri iz druga dva naroda drugačije ne dogovorite", rekao je Lajčak i dodao da se pregovori o reformi policije odnose na uspostavljanje efikasnih policijskih snaga i "stvaranje strukture koja može postati deo mreže policijskih struktura drugih evropskih zemalja".

On je ponovio da reformu policije u BiH neće nametnuti, ukoliko ne bude postignut dogovor političkih lidera u BiH.

Govoreći o svojoj obavezi da štiti Dejtonski sporazum, Lajčak je rekao da Dejton osigurava postojanje entiteta u okviru države i da se ne može imati jedno bez drugog, niti se može insistirati na poštovanju ustava, a ingnorisati njegov smisao.

"Visoki predstavnik neće stajati po strani i samo posmatrati slabljenje države", upozorio je Lajčak, ističući da primedbe koje osporavaju teritorijalni integritet i suverenitet BiH, kao i one koje osporavaju postojanje entiteta, izazivaju sumnje i nesigurnost.

"Neću imati tolerancije prema bilo kojoj stranci ili političaru koji bi ozbiljno uzeli u obzir, ili se doveli u vezu sa bilo kojom peticijom nevladinih organizacija ili drugih pokreta koji idu u pravcu izdvajanja RS iz BiH", upozorio je visoki predstavnik.

On je rekao da od političkih lidera čekuje da pokažu odgovornost i hrabrost u donošenju ozbiljnih odluka i ponovio da puna saradnja sa Haškim tribunalom ostaje obaveza.

Izražavajući nadu da će se do kraja ovog meseca postići dogovor o reformi policije, Lajčak je zaključio da "bit te reforme nije pitanje vašeg opstanka, već efikasnosti i vaše budućnosti u Evropi".

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u Banjaluci da ne može da prihvati nijedan predlog reforme policije BiH koji narušava jasnu strukturu policije RS.

Dodik je posle sastanka sa Lajčakom ocenio da je zahtev da se RS odrekne policije "zadiranje u ustavno uredjenje" i istakao da neće prihvatiti ukidanje policije RS bez obzira na moguće posledice.

Prema njegovim rečima, u BiH bi policiju trebalo reformisati tako da zakonodavstvo, budžet i forenzika budu na nivou države, a da se novim ustavom BiH odredi unutrašnja struktura policije na entitetskom nivou.

Prema Protokolu o reformi policije u BiH koji je prošlog meseca političkim predstavnicima u BiH ponudio visoki predstavnik Miroslav Lajčak, policija RS se tretira kao uprava policije.

Lajčak boravi u Banjaluci gde pristustvuje četvrtoj rundi tehničkih pregovora o reformi policije. Ta reforma ključni je uslov koji BiH mora da ispuni do kraja meseca kako bi nastavila sa evropskim integracijama.

(agencije/MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image