• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prvi iskazi stanovnika sela Medačkog džepa

Na sudjenju hrvatskim generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, iskaze su počeli da daju i stanovnici srpskih sela u Medačkom džepu, u Lici, koja su poharana u akciji u septembru 1993. godine, detaljno opisujući mučenja i ubijanja civila za koja se terete dvojica generala.

Na sudjenju hrvatskim generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, iskaze su počeli da daju i stanovnici srpskih sela u Medačkom džepu, u Lici, koja su poharana u akciji u septembru 1993. godine, detaljno opisujući mučenja i ubijanja civila za koja se terete dvojica generala.

Stevo Jović iz Divosela, čija je supruga živa nabijena na kolac, a njeno telo je s još nekoliko civila izvadjeno iz septičke jame, svoj iskaz potvrdio je slikama i dokumentacijom na kojoj je lista pobijenih civila koji su svi bili stari, nemoćni i bolesni. On je pred županijskim sudom u Zagrebu rekao da izmasakrirana tela nisu razmenjena kako bi se prikrili dokazi o mučenjima.

Jović, koji je u vreme akcije bio ranjen, najpre od gelera granate, a potom od metka, ali je pobegao i nekoliko dana se skrivao u šumi, rekao je da bi, da se predao, i on bio zaklan. Hrvatske vojnike u akciji Medački džep on je uporedio s ustašama koji su 1941. na tom području samo u jednom danu zaklali čak 634 civila ali, dodao je, ustaše bar nisu rušile groblja, spomenike i kuće, niti trovale bunare, kao što je radjeno 1993. godine.

Prilikom svedočenja, Jović je rekao da je neka ubistva i mučenja civila lično video, dok je o drugima saznao iz priča i kasnije proverio u dokumentaciji.

Zanimljivo je da su dvojica njegovih sinova bili u Hrvatskoj vojsci, a jedan od njih je poginuo, pa je zbog njih od strane srpskih dobrovoljaca koji su došli iz drugih krajeva, a koje, po njemu, stanovništvo nije prihvatalo, bio nazivan ustašom.

Slavica Bjegović ispričala je da je njen otac ubijen na kućnom pragu, a majka na izlasku iz sela.

Željko Prpić, koji je nasledio Ademija na mestu komandanta vojnog područja Gospić, tvrdio je da u akciji nije bilo zločina i dvostruke linije komadnovanja i da stradali nisu bili civili, jer su svi bili u službi srpske vojske. On je rekao da je Ademi svim komandantima inaredjenje da se ne smeju činiti zločini i da su se oni s tim složili.

Haški tribunal, koji je vršio istragu i podigao optužnice protiv Ademija, Norca i tadašnjeg načelnika Glavnog štaba Hrvatske vojske Janka Bobetka - koji je u medjuvremenu umro, taj predmet je u septembru 2005. ustupio hrvatskom sudstvu.

Ademi se brani sa slobode, a Norac izdržava dbanaestogodišnju kaznu zatvora na koju je 2003. osudjen u Rijeci zbog likvidacije više desetina srpskih civila u jesen 1991. na gospićkom području.

U akciji Medački džep, od 9. do 17. septembra 1993. gopdine, u selima oko Gospića ubijeno je stotinak Srba. Optuženi Ademi i Norac se terete za 27 ubijenih civila i dva ubijena i tri mučena zarobljenika, kao i za uništenje više stotina objekata, tako da u selima od predratnih 600 sada živi manje od 10 stanovnika.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image