Napomenuo je kako je praksa Haškog suda da privremeno pušta na slobodu one okrivljenike za koje su se stekli procesni uslovi ili kada je to izazvano humanitarnim razlozima.
Josipović je dodao da je, međutim, uslov takvog puštanja uvek bio da se puštena osoba ne bavi politikom, "a ponajmanje da se bavi na način koji podseća na ratna vremena i uzroke rata", navodi Hina.
"Reč je o tome, sasvim sigurno, da po dosadašnjoj praksi Haškog suda Šešelj krši uslove pritvora, da ponovno priziva onu politiku mržnje i razdora koja nas vraća u onu politiku iz 1990-ih koja je bila uzrok rata i svih ovih stradanja, a vidimo da ga nisu ni u Beogradu dobro primili. Zato mislim kako je vreme da Haški sud razmotri jesu li se stekli uslovi da Šešelj ostane na slobodi ili ponovno ode tamo gde mu je inače i mesto", poručio je hrvatski predsednik.
Činjenicu da ni nakon toliko godina od rata i Šešeljevog izručenja Hagu nije za njega donesena haška presuda za ratne zločine, Josipović smatra velikim porazom međunarodnog prava i Haškog suda, navodi Hina.
"Nažalost, to nije jedini takav slučaj. Međunarodno pravo treba da se svakako gradi na nekim temeljima koji će omogućiti da svi koji su osumnjičeni za ratne zločine i slična nedela budu brzo i efikasno suđeni", naglasio je.
Na novinarsko pitanje je li Hrvatska na Šešeljevo puštanje trebalo da reaguje ranije, Josipović je odgovorio da Hrvatska, s obzirom da nije stranka u postupku, nema nikakav instrument osim da svoje i mišljenje svoje javnosti o tome navede u pismu sudu, prenosi Hina.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti