• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završeni pregovori o ustavu u Crnoj Gori

Predstavnici crnogorskih vlasti i parlamentarne opozicije završili su u četvrtak pregovore o novom crnogorskom ustavu. Predsednik Pokreta za promene Nebojša Medojević rekao je novinarima da će opozicione partije uskoro "zauzeti konačan stav o tim razgovorima".

Predstavnici crnogorskih vlasti i parlamentarne opozicije završili su u četvrtak pregovore o novom crnogorskom ustavu.

Predsednik Pokreta za promene Nebojša Medojević rekao je novinarima da će opozicione partije uskoro "zauzeti konačan stav o tim razgovorima".

On je kazao da su predstavnici opozicije na sastanku dobili konačne stavove vladajuće koalicije o preostalim važnim pitanjima i da su "razjašnjeni pojedinačni stavovi", koliko je, kako je rekao, "to bilo moguće".

Medojević je ocenio da je sada nastupila "najosetljivija faza u čitavim pregovorima" jer treba doneti odluke.

On je dodao da će od razgovora unutar opozicije zavisiti i da li će biti daljih pregovora sa vladajućom koalicijom i ko će u njima učestvovati.

Medojević nije želeo da komentariše povlačenje Narodne stranke iz pregovora.

NS je saopštila da se povukla iz pregovora, jer su za tu partiju neprihvatljivi svi predlozi vladajuće koalicije.

Kako je Beti rečeno, predstavnici vlasti su predložili da se službeni jezik zove crnogorski, a da u službenoj upotrebi budu i srpski, bošnjački, albanski i hrvatski jezik.

U preambuli Ustava bili bi pomenuti svi narodi pojedinačno, uz isticanje koncepta gradjanske države, ali se ne bi koristio termin narodi već - Crnogorac, Srbin i slično.

Predloženo je da svi koji su imali dvojno državljanstvo na dan proglašenja nezavisnosti Crne Gore 3. juna 2006. ta državljanstva zadrže.

Za sve koji su u medjuvremenu stekli pored crnogorskog i drugo državljanstvo bio bi ostavljen rok od godinu dana, od dana usvajanja ustava kako bi se pitanje rešilo bilateralnim ugovorima.

Predstavnici vlasti su predložili i da za izmene bitnih odrebi ustava na referendumu bude potrebna podrška 60 odsto gradjana, a da za izmene izbornih zakona, izbor Sudskog saveta i pitanja iz oblasti imovinskih prava stranaca bude neophodna podrška dve trećine poslanika.

Vanredni izbori na kojima opozicija insistira trebalo bi, prema predlogu, da budu održani 2009. godine, odnosno godinu dana pre redovnih izbora i godinu dana kasnije u odnosu na zahtev opozcije.

Kako se dodaje, to pitanje bi bilo uredjeno Ustavnim zakonom.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image