Navijači splitskog fudbalskog kluba Hajduk, poznatiji kao Torcida, divljali su u subotu uveče po ulicama Splita, a u njihovoj "zabavi" oštećen je i objekat Srpske pravoslavne crkve.

Odmah pošto je saopšteno da će derbi meč hrvatskog prvenstva protiv zagrebačkog Dinama biti odložen zbog jake kiše koja je potpuno natopila teren, oko 200 navijača Hajduka izašlo je sa stadiona i počelo je divljanje po gradu.

Najpre je na meti bio policijski automobil, a potom se huligansko ponašanje nastavilo i u centru grada, gde su razbijali izloge prodavnica, lupali automobile, a zbog bacanja kamenja i boca koje su letele oko glava slučajnih prolaznika, bio je blokiran i javni prevoz.

Policija je saopštila da je oštećeno sedam vozila, od kojih pet policijskih, dve radnje, kao i vrata na pravoslavnoj crkvi, na kojima su razbijena stakla. Policija je uspela da razbije navijače na manje grupe, pa je intenzitet nereda smanjen, a pre ponoći se sve smirilo.

Teže povredjenih nije bilo, a Hitna pomoć imala je četiri lakše intervencije. Policija je privela 58 navijača - 32 navijača Hajduka i 26 Dinama.

Izbegnuti su sukobi sa glavnom grupom navijača Dinama koju je policija izolovala i nakon toga bez incidenata otpratila prema Zagrebu.

Policija je otkrila gomile kamenica, što potvrdjuje da je Torcida planirala obračune, ako već ne sa Zagrepčanima, onda s policijom.

Dvadesetak "torcidaša" je pre meča na putu Solin-Klis zaustavilo kombi Hrvatskih železnica koji je imao zagrebačke tablice i demoliralo ga bejzbol palicama, ne obazirući se na uveravanja radnika, koji su se vraćali s posla, da i oni navijaju za Hajduk.

Navijači Hajduka već duže vreme "ratuju" sa upravom nezadovoljni ovosezonskim igrama i rezultatima, a agresivnost Torcide objašnjava se time da će Hajduk u proleće najverovatnije da igra u ligi za opstanak, u koju, nakon 22. kola, ide šest slabije plasiranih timova, dok se preostali timovi bore za naslov prvaka.