• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Konačno:Uhapšeno 15 zbog otmice u Štrpcu 1993.

Izvor mondo.rs

Po naredbama Tužilaštva BiH i Tužilaštva za ratne zločine Srbije, jutros je na području dve države istovremeno sprovedena policijska akcija u kojoj je lišeno slobode više osumnjičenih osoba za ratni zločin.

Pripadnici MUP-a Srbije uhapsili su pet osoba osumnjičenih da su počinili ratni zločin kada su 1993. godine iz voza na relaciji Beograd- Bar izveli 20 ljudi i potom ih ubili.

Uhapšeni su G.L (58), J.L (61), LJ.V (52), D.V (54) i D.Đ. (39), saopštio je MUP. Oni su lišeni slobode po nalogu Tužilaštva za ratne zločine. 

Među uhapšenima u Srbiji za ratni zločin u Štrpcima nalazi se i Gojko Lukić, brat haškog osuđenika Milana Lukića, rečeno je Srni u Tužilaštvu Srbije za ratne zločine.

U BiH je uhapšeno 10 osoba, saopšteno je iz državnog Tužilaštva te zemlje.

Prema istom izvoru Srne, u Srbiji je uhapšeno pet osoba, a u BiH 10 osoba, među kojima i komandat brigade Vojske Republike Srpske.

Uhapšene osobe osumnjičene su za ratni zločin u Štrpcima i Višegradu, kada su 27. februara 1993. godinepripadnici srpskih paravojnih jedinica pod komandom Milana Lukića, uz logističku pomoć države Srbije, oteli grupu putnika iz voza 671 na relaciji Beograd–Bar.

Kasnije na području BiH ubijeno najmanje 20 žrtava, državljana Srbije i Crne Gore bošnjačke nacionalnosti, jedna osoba hrvatske nacionalnosti i jedna afro-azijskog porekla.

NALOŽENA ISTRAGA U SRBIJI

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević doneo je danas naredbu o sprovođenju istrage protiv petorice osumnjičenih iz Srbije. Vukčević je rekao da se na ovakav rasplet slučaja Štrpci čekalo godinama, pored ostalog i zbog opstrukcije državnih organa. "Na ovome se može videti kompleksnost rada na ratnim zločinima. Rad je intenziviran pre dve godine, a mi smo konstatovali da je u toku postupka zapažena velika opstrukcija tadašnjih državnih organa u rasvetljavanju zločina", rekao je Vukčević za B92. On je napomenuo da bi "bilo besmisleno ukazivati i trošiti energiju" na to ko je odgovoran i u čemu se sastoji opstrukcija i da je Tužilaštvo pre dve godine ponovo otvorilo rad na slučaju, što je i dovelo do ovakvog raspleta. "Između ostalog promenili smo i pripadnike policije koje rade na tom predmetu, mislim da je to bio dobar potez, to je dovelo do ovoga sto se sada desava", rekao je Vukčević.

Osumnjičeni su putnike vojnim kamionom odvezli u Višegrad, u osnovnu školu u Prelovu. Odatle su ih, kako se sumnja, odveli u fiskulturnu salu, gde su ih tukli, fizički zlostavljali, oduzeli novac, čekove i druge vrednosti.

Nekima je naređeno da skinu odeću. U sali su ih držali dva sata, nakon čega su ih vezali žicom i odvezli u selo Mišići.

 Kamion su zaustavili u blizini spaljene kuće, a onda su se čuli pucnji. Nakon streljanja vratili su se u selo Prelovo, gde su podelili oduzete vrednosti.

Tela žrtava su 28 februara, bačena u Drinu.

Garderoba i lične stvari otetih putnika spaljene su kasnije u školskom dvorištu.

Posmrtni ostatci 16 putnika još nisu pronađeni, dok su posmrtni ostaci Ćorić Rasima i Rastoder Jusufa pronađeni u jezeru Peruċac.

Nekompletni ostaci trećeg putnika Zubčević Halila su takođe pronađeni u jezeru Peruċac.

OSUĐEN SAMO RANISAVLJEVIĆ

Zbog učešća u ovom zločinu, Viši sud u Bijelom Polju je 9. septembra 2002. godine osudio Nebojšu Ranisavljevića na 15 godina zatvora, a Vrhovni sud Crne Gore je dve godine kasnije presudu potvrdio.

Suđenje Ranisavljeviću trajalo je četiri godine, od maja 1998. do septembra 2002, kada je u Višem sudu u Bijelom Polju osuđen na 15 godina zatvora. Početkom aprila 2005. tu presudu potvrdio je Vrhovni sud Crne Gore.

Milan Lukić, koji je u optužnici naznačen kao neposredni organizator otmice i ubistva, bio je na slobodi do avgusta 2005. kada je uhapšen u Argentini.

Nekoliko puta je ispitivan u vezi slučaja "Štrpci".

Lukić je 20. februra 2006. izručen Haškom tribunalu koji je u međuvremenu protiv njega podigao optužnicu za zločine u Štrpcima i Sjeverinu, kao i za učešće u mučenju i ubijanju stotina Muslimana iz višegradskog kraja tokom rata u BiH.

Bivše jugoslovenske vlasti su svojevremeno uhapsile Lukića i izručile ga RS, ali su ga nadležni organi u RS puštili iz zatvora zbog "nedostatka dokaza".

Žalbeno veće Haškog tribunala potvrdilo je u decembru 2012. godine prvostepenu presudu Milanu Lukiću, kojom je osuđen na kaznu doživotnog zatvora za zločine počinjene nad muslimanskim civilima u Višegradu 1992. godine.

Komentari 46

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mikan

@upravo ne opravdavam ja ove likove, ja imam dvoje dece i moja dece se nece stideti svoje istorije ni Srebrenice (koja je farsa) ni Ratka Mladica jer cu ih ja tome nauciti. Tako su i drugom svetskom ratu komunisti proglasili naseg Cicu Drazu za zlocinca i ta farsa je otkrivena i vecina Srba ga sada dozivljava kao heroja. Ni hrvati ni muslimani ni siptari ne misle da osude svoje samo se mi pravimo pametni. A porediti fudbal i rat je u najmanju ruku smesno!

Neki tamo

U ljubavi i ratu sve je dozvoljeno.

Srpski sin

Ja nemogu nikog da volim kao sto volim srbe pa gde god da oni da zive ali za svaki se zlocin mora odgovarati a ne samo srbi

special image