Pripadnici MUP-a Srbije uhapsili su pet osoba osumnjičenih da su počinili ratni zločin kada su 1993. godine iz voza na relaciji Beograd- Bar izveli 20 ljudi i potom ih ubili.
Uhapšeni su G.L (58), J.L (61), LJ.V (52), D.V (54) i D.Đ. (39), saopštio je MUP. Oni su lišeni slobode po nalogu Tužilaštva za ratne zločine.
Među uhapšenima u Srbiji za ratni zločin u Štrpcima nalazi se i Gojko Lukić, brat haškog osuđenika Milana Lukića, rečeno je Srni u Tužilaštvu Srbije za ratne zločine.
U BiH je uhapšeno 10 osoba, saopšteno je iz državnog Tužilaštva te zemlje.
Prema istom izvoru Srne, u Srbiji je uhapšeno pet osoba, a u BiH 10 osoba, među kojima i komandat brigade Vojske Republike Srpske.
Uhapšene osobe osumnjičene su za ratni zločin u Štrpcima i Višegradu, kada su 27. februara 1993. godinepripadnici srpskih paravojnih jedinica pod komandom Milana Lukića, uz logističku pomoć države Srbije, oteli grupu putnika iz voza 671 na relaciji Beograd–Bar.
Kasnije na području BiH ubijeno najmanje 20 žrtava, državljana Srbije i Crne Gore bošnjačke nacionalnosti, jedna osoba hrvatske nacionalnosti i jedna afro-azijskog porekla.
Osumnjičeni su putnike vojnim kamionom odvezli u Višegrad, u osnovnu školu u Prelovu. Odatle su ih, kako se sumnja, odveli u fiskulturnu salu, gde su ih tukli, fizički zlostavljali, oduzeli novac, čekove i druge vrednosti.
Nekima je naređeno da skinu odeću. U sali su ih držali dva sata, nakon čega su ih vezali žicom i odvezli u selo Mišići.
Kamion su zaustavili u blizini spaljene kuće, a onda su se čuli pucnji. Nakon streljanja vratili su se u selo Prelovo, gde su podelili oduzete vrednosti.
Tela žrtava su 28 februara, bačena u Drinu.
Garderoba i lične stvari otetih putnika spaljene su kasnije u školskom dvorištu.
Posmrtni ostatci 16 putnika još nisu pronađeni, dok su posmrtni ostaci Ćorić Rasima i Rastoder Jusufa pronađeni u jezeru Peruċac.
Nekompletni ostaci trećeg putnika Zubčević Halila su takođe pronađeni u jezeru Peruċac.
OSUĐEN SAMO RANISAVLJEVIĆ
Zbog učešća u ovom zločinu, Viši sud u Bijelom Polju je 9. septembra 2002. godine osudio Nebojšu Ranisavljevića na 15 godina zatvora, a Vrhovni sud Crne Gore je dve godine kasnije presudu potvrdio.
Suđenje Ranisavljeviću trajalo je četiri godine, od maja 1998. do septembra 2002, kada je u Višem sudu u Bijelom Polju osuđen na 15 godina zatvora. Početkom aprila 2005. tu presudu potvrdio je Vrhovni sud Crne Gore.
Milan Lukić, koji je u optužnici naznačen kao neposredni organizator otmice i ubistva, bio je na slobodi do avgusta 2005. kada je uhapšen u Argentini.
Lukić je 20. februra 2006. izručen Haškom tribunalu koji je u međuvremenu protiv njega podigao optužnicu za zločine u Štrpcima i Sjeverinu, kao i za učešće u mučenju i ubijanju stotina Muslimana iz višegradskog kraja tokom rata u BiH.
Bivše jugoslovenske vlasti su svojevremeno uhapsile Lukića i izručile ga RS, ali su ga nadležni organi u RS puštili iz zatvora zbog "nedostatka dokaza".
Žalbeno veće Haškog tribunala potvrdilo je u decembru 2012. godine prvostepenu presudu Milanu Lukiću, kojom je osuđen na kaznu doživotnog zatvora za zločine počinjene nad muslimanskim civilima u Višegradu 1992. godine.
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Hitno se oglasio Košarkaški savez Srbije: Otkriveno koliki je minus, objavljene finansije
Goran Vesić podnosi ostavku!