Nisu samo nestale ikone, već i bogoslužbene knjige, arhivska građa i mnogo toga još što je pripadalo Srbima, pišu "Novosti".

Odgovor na ovo pitanje možda će pronaći novoizabrani srpski deo mešovite Komisije za povraćaj kulturnih dobara.

Oči prognanih Srba sa velikom nadom gledaju u njih. Oni već duže vreme čekaju da se zaustavi svojatanje srpske kulturne baštine i da se konačno stavi tačka na pokušaj ucene Hrvatske, koja već neko vreme zahteva da ulazak Srbije u Evropsku uniju bude uslovljen i vraćanjem umetničkog blaga.

A, ono je baš zahvaljujući tome što je preneto na našu teritoriju sačuvano od uništenja.

Za razliku od Srbije, Hrvatska ima vrlo precizan popis onoga što potražuje. Hrvatska traži oko 46.000 različitih umetničkih dela. Polovina sa tog spiska već je vraćena od 2001. do novembra 2013. u hrvatske muzeje, galerije i crkve, navode "Novosti".

"U Hrvatskoj je uništen veći deo pravoslavnih bogoslužbenih predmeta, kao i najveći deo srpske spomeničke građe. Stradalo je i 3.000 spomenika koji su uglavnom vezani za antifašističku borbu Srba. Reč je o temeljnom zatiranju kulture Srba u Hrvatskoj, gde su gotovo sve knjige na ćirilici završile na lomači. Samo manji deo kulturnog blaga koji je prenet u Srbiju je sačuvan. I umesto da Hrvatska bude zahvalna što je preneto i sačuvano od uništenja, oni koji su nad srpskom baštinom počinili genocid, sad traže da ti ostaci ostataka budu prepreka za ulazak Srbije u EU", rekao je Milojko Budimir, savetnik u Istorijskom muzeju Srbije i predsednik Asocijacije izbeglica iz Hrvatske.

Veći deo blaga koje Hrvatska sada potražuje imovina je Srpske pravoslavne crkve.

Reč je o 1.065 kulturnih dobara iz 45 pravoslavnih crkava, manastira i riznica sa područja Dalmatinske, Osječko-poljske i Baranjske eparhije.