• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počelo sudjenje za ubistvo Josipa Rajhl-Kira

Optuženi Antun Gudelj izjavio je u Županijskom sudu u Osijeku da se ne oseća kriv za ubistvo bivšeg komandanta osječke policije Josipa Reihl-Kira i još dve osobe koje je, prema optužnici, počinio u julu 1991. godine. Svedočila je supruga ubijenog, Jadranka.

Optuženi Antun Gudelj izjavio je u Županijskom sudu u Osijeku da se ne oseća kriv za ubistvo bivšeg komandanta osječke policije Josipa Reihl-Kira i još dve osobe koje je, prema optužnici, počinio u julu 1991. godine.

Županijsko državno tužilaštvo je u ponovljenom sudskom postupku optužilo Gudelja da je u julu 1991. kao pripadnik rezervnog sastava policije, na putu Osijek-Tenja iz automatske puške pucao na automobil u kojem se nalazila delegacija za pregovore sa pobunjenim Srbima u osječkom prigradskom naselju Tenji. Osim komandanta osječke Policijske uprave Josipa Reihl-Kira, Gudelj je, kako se navodi, ubio i potpredsednika Izvršnog veća tadašnje Skupštine opštine Osijek Gorana Zobundžiju i odbornika Milana Kneževića, a teško ranio predsednika Mesne zajednice Tenje, Mirka Tubića.

Na raspravi, izjavu je dala i supruga ubijenog Reihl-Kira, Jadranka, koja je pred sudskim većem izjavila da je život njenog supruga "bio u opasnosti od proleća 1991. isključivo zato što ekstremni deo HDZ-a nije bio za mirnu opciju rešenja sukoba sa pobunjenim Srbima, koju je sprovodio njen suprug". Rekla je i da joj je suprug nekoliko dana pred smrt rekao da će mu "inscenirati saobraćajni udes", i da će, ako bude ubijen, to učiniti Hrvati, a ne Srbi.

Istakla je da je nekoliko dana pre ubistva, njenog supruga na razgovor pozvao Vladimir Šeks, koji je tada bio vrlo visoki funkcioner u Osijeku, te da je i on pripadao grupi ljudi koja nije odobravala Kirove pokušaje mirnog rešenja sukoba sa Srbima.

Na pitanje tužioca Dražena Križevca da li joj je suprug preciznije govorio ko bi mogao da stoji iza njegovog ubistva, odgovorila je da je "gotovo uvek spominjao Branimira Glavaša" koji je u to vreme bio najmoćniji čovek u Osijeku. Dodala je da joj je suprug rekao da je upravo Glavaš stajao iza peticije za njegovu smenu, koja se tih dana sprovodila u policijskoj stanici u Osijeku.

Gudelj je posle ubistava pobegao u Australiju, nakon čega je u odsustvu osudjen na 20 godina zatvora, a 1996. godine uhapšen je u Nemačkoj i izručen Hrvatskoj.

Ponovljeni postupak, koji se protiv njega vodio na Županijskom sudu u Osijeku, prekinut je 1997. godine kad je Vrhovni sud u slučaju Gudelja primenio Zakon o pomilovanju, nakon čega je on otišao u Australiju.

Ustavni sud je 2001. godine ukinuo rešsenje Vrhovnog suda o pomilovanju, naloženo je novo sudjenje, nakon čega je za Gudeljom raspisana poternica.

On je prošle godine uhapšen u Australiji, a Hrvatskoj je izručen u julu ove godine, posle čega je u pritvoru čekao ponovljeno sudjenje.

Sudsko veće je prihvatilo predlog tužilaštva da se, izmedju ostalih, kao svedok samog dogadjaja pozove Angelina Ratković, koja živi u Srbiji.

(Beta/MONDO; foto Večernji list)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image