Protiv Jugoslovena se, navodi dnevnik, vodi pravi verbalni rat, čiji su poruka i smisao možda najbolje sažeti na transparentu ispred Ministarstva branitelja "1991. protiv Jugoslavije, 2014. protiv Jugoslovena".

Premda se pod Jugoslovenima misli na aktuelnu vlast kojoj se pripisuje nedovoljno hrvatstvo i težnja bivšoj državnoj tvorevini, front otvoren protiv njih u Hrvatskoj u povod je da se preispita koliko Jugoslovena danas stvarno živi u Hrvatskoj, dodaje list.

Ono što je dostupno su rezultati poslednjeg popisa stanovništva - Hrvatska ima 4,456.096 stanovnika, a od toga se svega 331 izjasnio kao Jugosloven. Od 331 Jugoslovena u Hrvatskoj 261 je muškog pola, dok Jugoslovenki ima samo 70.

Najveća koncentracija Jugoslovena je u Zagrebu - njih 86. Druga pozicija na kojoj su se najviše grupisali je Primorsko-goranska županija gde ih je 44, sledi Istarska sa 41 Jugoslovenom, potom Vukovarsko-sremska sa njih 27, a onda Karlovačka u kojoj se zadržao 21 Jugosloven.

U Splitsko-dalmatinskoj županiji ima ih 16, u Osječko-baranjskoj 14, a u Sisačko-moslavačkoj 13.

Najmanje Jugoslovena, po njih dvoje, živi u Koprivničko-križevačkoj, Bjelovarsko-bilogorskoj i Virovitičko-podravskoj županiji.

"Večernji list" je pokušao da istraži starosnu i obrazovnu strukturu hrvatskih Jugoslovena i u kojim su gradovima naseljeni, ali je ostao bez odgovora.

Naime, u Zavodu za statistiku dnevniku su objasnili da je reč o tako malom statističkom uzorku da bi, kada bi im dali te podatke, prekršili Zakon o zaštiti ličnih podataka, jer bi iz opisanih detalja odmah bilo jasno o kojim je pojedincima reč i njihove bi ih sredine prepoznale.

Međutim, piše list, 331 "duša" koja se izjašnjava kao Jugoslaven (i koja se strateški rasporedila po celoj državi) na jednom celom društvenom spektru i dan-danas doživljava se kao ozbiljna pretnja.

Tako je i glavni urednik "Glasa Koncila" u nedavnom komentaru splitskih protesta na Rivi (zbog fudbala) rekao da je "skup novi korak u orjunaškom produbljivanju jaza između hrvatskog severa i juga".

Premda je Ivan Miklenić kasnije objasnio da hajdukovce nije nazvao orjunašima, iz njegovih je reči vidljivo da je za njega i dalje prisutna jugoslovenska pretnja Hrvatskoj.

Za razliku od njega, penzionisani admiral Davor Domazet Lošo pre nekoliko meseci je nedvosmisleno tvrdio da su Jugosloveni najveći problem u Hrvatskoj, a i predsednik HDZ-a Tomislav Karamarko u svom političkom obraćanju stalno se bavi temom Jugoslavije i Jugoslovena.

Prozivajući aktualnu vlast neokomunistima i jugonostalgičarima, Karamarko stalno, više ili manje direktno, upozorava na jugoslovensku prijetnju, podseća "Večernji list,

U politička prepucavanja kojima obiluje kampanja za predsedničke izbore, a u kojima se rabi jugoslovenska terminologija, uključio se i ministar uprave Arsen Bauk.

Pre nekoliko dana je na svome Facebook profilu objavio provokaciju povodom 25-godišnje gradnje puta Solin - Klis.

"Jugosloveni su je započeli, Jugosloveni je dovršili", napisao je Bauk i odmah naišao na kritike.

Profesor na Fakultetu političkih nauka Tihomir Cipek njegov je komentar ocenio neprimerenim i naveo da ministar njime pristaje na političku komunikaciju koju koriste njegovi protivnici, čime se stvara verbalno nasilje.