Iz MUP-a RS potvrđeno je da je po nalogu Kantonalnog suda u Sarajevu izvršen pretres portala Klix.ba.

"Po Naredbi Kantonalnog tužilaštva Sarajevo, policijski službenici Sektora kriminalističke policije MUP-a Kantona Sarajevo uz podršku pripadnika Službe za suzbijanje organizovanog kriminaliteta i korupcije Uprave kriminalističke policije MUP-a RS izvršili su danas pretres prostorija preduzeća D.O.O. 'Intersoft' Sarajevo koje koristi "Klix.ba" u Sarajevu", saopšteno je iz MUP-a RS.

U saopštenju se navodi da se pretres vrši zbog postojanja osnova sumnje da je izvršeno krivično delo član 174, stav 2 Krivičnog zakona RS (neovlašćeno prisluškivanje i tonsko snimanje).

Federalni mediji javljaju da se pretres vrši zbog nedavno objavljenih tajnih snimaka o kupovini glasova u RS, a koje je objavio ovaj portal.



Pripadnici policije su novinare i zaposlene portala Klix.ba zadržali duže od 2,5 sata, tokom kojih portal nije objavljivao nikakve informacije. Inspektori su u redakciju ušli s opremom kojom preuzimaju podatke s računara uposlenika, javlja agencija Anadolija.

Portparol Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu Alem Hamzić rekao je da dežurni tužioci tog Tužilaštva nisu obavešteni o akciji, a portparol Federalne uprave policije (FUP) Elma Kadić je rekla kako službenici FUP-a nisu učestvovali u akciji pretresa prostorija Klixa.

Uprava kriminalističke policije MUP RS-a podnela je 18. novembra Specijalnom tužilaštvu RS-a izveštaj protiv N.N. izvršioca ili više njih zbog izvršenja krivičnog dela neovlašćeno prisluškivanje i tonsko snimanje više privatnih razgovora predsednice Vlade RS-a Željke Cvijanović.

Početkom ovog meseca, direktor portala i glavni i odgovorni urednik su bili pozvani na razgovor u prostorije MUP-a RS u Banjaluci. Medijski radnici, udruženja novinara i nezavisni intelektualci su informativni razgovor nazvali teškim pritiskom na medije.