Ženska osoba S. K. (1976.) smrtno je stradala, dok su tri osobe uspješno evakuisane iz ruševina nastalih u klizištu koje je sinoć oko 21 sati pokrenuto u naselju Bare kod Kaknja, potvrdio je za Anadolu Agency (AA) dežurni operativni u MUP-u ZDK-a.

Spasilački timovi oko ponoći izvukli su dvije osobe koje su ostale zarobljene u ruševinama svoje kuće, dok je nešto ranije spašena jedna djevojčica, potvrdio je za AA Nurudin Hrusto, načelnik Civilne zaštite Opštine Kakanj.

"Majka i kćerka su izvučene iz ruševina. Žive su i imaju povrede. Prebačene su za bolnicu. Četvrta osoba koja se nalazila ispod ruševina nije još izvučena, ali je dostupna i ljekar je konstatovao smrt", kazao je Hrusto.

Djevojčica koja je prva spašena imala je povredu noge.

Na teren su odmah nakon dojave o nesreći izašli vatrogasci, policija, hitna pomoć i pripadnici Civilne zaštite Kakanj, kao i rudarske spasilačke ekipe.

Djevojčice izvučene iz klizišta stabilno

Stanje dviju djevojčica koje su sinoć povrijeđene u klizištu pokrenutom u naselju Bare kod Kaknja je stabilno ali se i dalje nalaze na liječenju u bolnici u Kaknju. To je potvrdila za Anadolu Agency (AA) Aida Buro, portparol Kantonalne bolnice Zenica.



Prema njenim riječima, sinoć su u Odjel urgentne medicine Kantonalne bolnice Zenica primljena tri pacijenta iz Kaknja.

"Kod pacijentice 2005. godište konstantovana je povreda lijeve potkoljenice, u stabilnom je stanju bez značajnih povreda i na observaciji. Kod pacijentice P.M. (1995) konstantovana je povreda donjih ekstremiteta ali je stanje pacijentice stabilno. Ove dvije pacijentice su stabilno", kazala je Buro.

Pojasnila je da je pacijentica S.M. (1969) imala prikliještene obje noge.

"Zbog mogućih posljedica pritiska i povrede mišića donjih ekstremiteta i mogućeg pogoršanja općeg stanja pacijentica je primljena u jedinicu intenzivnog liječenja", kazala je Buro za AA.

Zbog aktiviranja velikog klizišta u naselju Bare Općinski štab civilne zaštite proglasio je stanje prirodne nesreće na ograničenom području. Na teren će jutros izaći stručnjaci geološke struke kako bi utvrdili razmjere klizišta i predložili mjere za stabilizaciju klizišta.

Porodice iz ugroženog područja trenutno kod rodbine i prijatelja

Načelnik opštine Kakanj Nermin Mandra koji je od sinoć sa stanovnicima Bara, kazao je da su iz "nemoguće situacije spasili tri mlada života".

"Nažalost, jedna osoba je preminula i to je nenadoknadivi gubitak za sve nas. Upravo sam se vratio iz bolnice. Obišao sam tri povrijeđene osobe koje su dobro. Imaju nagnječenje mišića, ali nemaju lomova. To je jedino što nas raduje u ovoj situaciji", pojasnio je Mandra.

Naveo je da su jutros sazvali i vanrednu sjednicu Štaba civilne zaštite i donijeli vrlo konkretne mjere.

"Proglasili smo stanje elementarne nepogode na ograničenom području. Osigurali smo prehrambene pakete za evakuisane porodice, finansijska sredstva za plaćanje kirija. Pozivamo sve one koji imaju raspoložive smještajne kapacitete da ih iznajme općini Kakanj, odnosno ovim građanima", pojasnio je Mandra.

Prema njegovim riječima, općina će snositi troškove kirija. Istakao je da su osigurali dodatna sredstva za ugrožene porodice za hitne potrebe.

"Porodice su trenutno kod rodbine i prijatelja. Sinoć smo ponudili neke školske objekte da ih smjestimo, međutim, samo se javila jedna osoba", istakao je Mandra.

Kako je kazao, sinoć nisu uspjeli sagledati cjelokupnu situaciju, jer su bili fokusirani na spašavanje života.

"Geolozi su bili na terenu. Trenutno su u civilnoj zaštiti i treba da nam daju svoje prve preliminarne ekspertize o kretanju tla na ovom području. Prije svega, sa aspekta bezbjednosti ostalih objekata koji su u neposrednoj blizini, ali i mjere koje možemo poduzeti da bismo spriječili dalje klizanje terena", pojasnio je načelnik općine Kakanj.

Govoreći o ranijim naznakama o klizanju tla na ovom području Mandra kaže da "nije bilo problema sa tlom".

"Nije prirodan teren. Radi se o nasipima jalovine iz rudnika takozvane halde. Na samom platou nema nikakvih objekata, nema ni rijeka, ni potoka ali vjerujem da će geolozi o tome dati stručni stav", kazao je Mandra.

Podsjetio je na majske poplave i klizišta iz 2014. godine rekavši da se tada na ovom području teren nije pomjerao.

Govoreći o građevinskim dozvolama za gradnju na takvom terenu Mandra kaže da se radi o starim objektima, po 50-tak godina.

Riječ je o barakama, objektima kolektivnog stanovanja od kojih je sada nekoliko pod zemljom.