• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora potpisala sporazum sa EU

Evropska unija i Crna Gora su u ponedeljak u Luksemburgu potpisale Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju što su čelnici EU, portugalski ministar Luis Amado i komesar Oli Ren, ocenili kao ključni korak za snaženje odnosa i integraciju Crne Gore u evropske strukture. Istovremeno, EU je i zvanično upozorila Crnu Goru zbog korišćenja evra kao nacionalne monete

Evropska unija i Crna Gora su u ponedeljak u Luksemburgu potpisale Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju što su čelnici EU, portugalski ministar Luis Amado i komesar Oli Ren, ocenili kao ključni korak za snaženje odnosa i integraciju Crne Gore u evropske strukture.

Sporazum je potpisan na margini zasedanja šefova diplomatija EU, a predsedavajući portugalski ministar Amado rekao je da to jača bliske odnose i odgovornost za sprovodjenje odredbi sporazuma.

Komesar Ren je izrazio veliko zadovoljstvo i rekao da očekuje da vlasti Crne Gore sprovedu sve nužne reforme koje proističu iz sporazuma istakavši da je to podstrekk i za ostale zemlje zapadnog Balkana na putu stabilizaciji i pridružuvanja EU.

To je i dokaz, naglasio je, da se EU drži obećanja da zemlje regiona imaju evropsku perspektivu.

Crnogorski premijer Željko Šturanović je izjavio da je to veliki dan za državu i gradjane Crne Gore.

"Potpisivanje sporazuma je jasan dokaz da su evropske težnje Crne Gore utemeljene i da Crna Gora civilizacijski predstavlja deo Evrope", rekao je Šturanović.

On je podvukao da Crna Gora deli iste vrednosti sa Evropom i rešena je da ih sporovede na delu, isto kao i sva prilagodjavanja i reforme koje proističu iz sporazuma.

Crna Gora je rešena da izgradi stabilnu demokratiju sa poštovanjem ljudskih i gradjanskih prava, tržišnom ekonomijom i slobodama po standardima EU, dodao je crnogorski premijer.

Rekao je da će vlada u Podgorici sledeće godine početi da primenjuje u saradnji sa Evropskom komisijom plan evropskih reformi sa ciljem integracije Crne Gore u EU.

On je najavio i da će uskoro u parlamentu Crne Gore biti usvojen novi ustav, kako se očekuje, glasovima dve trećine poslanika.

Zatražio je podršku, za kako je rekao, evropske ambicije Crne Gore i podsticanje njene evropske intgracije i najavio da će 2008. Crne Gora podneti kandidatutru za članstvo u EU.

Upozorenje zbog korišćenja evra

Nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u Luksemburgu, evropski zvaničnici su crnogorskoj delegaciji uručili i zvanično upozorenje da svojevremeno jednostrano uvodjenje evra, kao nacionalne monete i službenog sredstva plaćanja, nije bilo u skladu sa evropskim propisima.

Ministri finansija zemalja EU smatraju da monetarni sistem Crne Gore nije u skladu sa pravilom - da samo članice EU treba da koriste evro, odnosno da pre stupanja u monetarnu "evrozonu" treba ispuniti stroge Mastrihtske kriterijume i uslove Evropske centralne banke (EBC).

U tekstu upozorenja se ne precizira kako će problem sa Crnom Gorom u toj sferi biti razrešen, a Evropska komisija najavila je da će on biti razmatran "na vreme", najverovatnije tokom budućih pregovora o pridruživanju.

Ostaje, medjutim, otvoreno pitanje da li će Crna Gora morati da ukine evro, da bi ga nekada ponovo legalno uvela.

Glavni ekonomista crnogorske Centralne banke Nikola Fabris smatra da EU zna pod kakvim je "specifičnim istorijskim okolnostima" Crna Gora uvela evro i da je svesna kakve bi sve "katastrofalne posledice po crnogorsku privredu mogao imati eventualni zahtev za njegovo povlačenje".

"Zbog toga smatramo da je malo verovatno da će doći zahtev da se povlači evro, ali Crna Gora će morati da ispuni sve Mastrihtske kriterijume, kao i sve druge zemlje koje konkurišu za ulazak u evro-zonu.

To je poruka EU i drugim zemljama koje bi mogle potencijalno u budućnosti razmišljati o unilataralnom uvodjenju evra, da tako nešto nije u skladu sa pravilima Unije", rekao je Fabris novinarima.

Crna Gora je još 2000. godine, kao nacionalnu monetu, umesto dinara, uvela nemačku marku, čime se u toj sferi već otcepila iz zajedničke države sa Srbijom, da bi je 2002. zamenila za evro.

Protesti Brisela, odnosno Evropske komisije i ECB, tada su izostali, u iščekivanju ishoda nastojanja crnogorske vlasti da se izdvoji iz zajedničke države.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image