“Moja šesnaestogodišnja kćerka je odlučila da se pokrije. To joj je dužnost po veri i kao otac, podržavam je. Podržava je cela familija”, kaže za crnogorsko izdanje "Večernjih novosti" Kuč.

On je objasnio da je riječ o njegovoj ćerki iz prvog braka kojoj su majka i brat poginuli u željezničkoj nesreći kod Bioča.

"I moja prva žena je nosila hidžab", kaže za "Novosti" Kuč, koji se u Bar sa porodicom doselio iz Bijelog Polјa.

Kuč objašnjava da se njegova ćerka nije ranije pokrivala, jer nije bila sigurna kakve će reakcije izazvati.

“Nјeni drugovi i drugarice su je dobro prihvatili. Međutim, nisu svi profesori, pogotovo profesor matematike, koji joj u početku nije dozvolјavao da pokrivena bude na časovima. Pred kraj prvog polugodišta, i on je popustio, ali joj je ostavio jedinicu i najavio da će napustiti njihovo odelјenje ako  bude dolazila pokrivena na njegove časove. Ta njegova najava je uticala na neke učenike koji su reagovali i rekli da ne žele da ispaštaju zbog moje ćerke”, rekao je Kuč Novostima.


Otac šesnaestogodišnje devojke je za crnogorsko izdanje beogradskog lista rekao da je njegova ćerka ranije trenirala odbojku ali da sada ima i druga interesovanja poput učenja turskog jezika, kursa za prvu pomoć, čitanja knjige…

Prema važećem zakonu Crne Gore, državna škola nije mesto gde se mogu vršiti verski obredi.

“Hidžab nije verski obred. Po islamu, hidžab je ženska verska nošnja koja ne pokriva lice žene. Nisam zagovornik feredže (samo su oči otkrivene), to je tradicija arapskog naroda” objasnio je glavni imam barski Midin Milaimi.

Nakon konsultovanja sa Ministarstvom prosvete, uprava Gimnazije odobrila je redovno pohađanje nastave učenici koja je na časove počela da dolazi "pokrivena".

Ugovor koji su potpisali prethodni crnogorski premijer Igor Lukšić i reis Islamske zajednice Rifat Fejzić, 30. januara 2012. godine, praktično je dao "zeleno svetlo" za hidžab u državnoj školi.

Profesor matematike Vojislav Novaković kaže da lično protiv učenice nema ništa, ali da on, radeći u prosveti 36 godina, poštuje zakon u kojem jasno stoji da su verska obeležja u građanskim školama zabranjena.

On tvrdi da poštuje kućni red škole, u kojem se kaže da u Gimnaziji, obrazovnoj ustanovi, nema verskih obeležja.

“To su moji principi kojih se držim duže od tri decenije. Nikada učeniku, niti učenici nisam dozvolio da mi na času budu sa kapom, kačketom, u šortsu, ili 'prslim' farmerkama. To znaju moje kolege, generacije Barana kojima sam predavao”,  rekao je Novaković dodajući da su zaposleni u Gimnaziji o potpisanom ugovoru čuli nakon što je učenica u školu došla pokrivena.

“Hidžab je versko obeležje. Ne dozvolјavam ikonografiju na mojim časovima, u učionici. I nisam jedini profesor koji nije za verska obeležja u Gimnaziji. Istina je, najavio sam ako ostanu verska obeležja u mojoj učionici, tražiću da mi uprava Gimnazije da zamenu i u tome ću biti dosledan. I ja imam pravo na slobodu izbora” kazao je Novaković.

Gimnazija u Baru zatražila mišlјenje Ustavnog suda o verskim obeležjima u školi.