• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Karamanlis: Makedonci su nepopustljivi

Grčki premijer Kostas Karamanlis optužio je makedonske lidere za "nepopustljivost", jer odbijaju da prihvate kompromis o zvaničnom imenu Makedonije.

Grčki premijer Kostas Karamanlis optužio je makedonske lidere za "nepopustljivost", jer odbijaju da prihvate kompromis o zvaničnom imenu Makedonije.

Više od polovine Grka smatra da Grčka, ako Makedonija nastavi da insistira na svom imenu, treba da stavi veto na zahtev Makedonije za članstvo u NATO i EU, pokazuje najnovije istraživanje javnog mnjenja, koje je objavio list "Elefteros tipos".

"Insistiranjem na nepopustljivosti, akcijama koje protivreče istoriji, ne mogu se izgraditi odnosi medju saveznicima, ne mogu se izgraditi odnosi solidarnosti kao što to zahteva učešće u NATO i EU", rekao je Karamanlis na sastanku glavnog odbora konzervativne Nove demokratije, čiji je lider.

Grčki premijer je ranije zapretio Skoplju da će uložiti veto na prijem u NATO Makedonije koja, zajedno sa Albanijom i Hrvatskom, očekuje poziv za članstvo na samitu Alijanse u Bukureštu 2008.
godine.

Ministarka spoljnih poslova Grčke Dora Bakojani pozvala je, takodje, makedonske lidere da budu popustljiviji.

"Krenite zajedno sa nama ka boljoj budućnosti, nalazimo se u ključnom trenutku, času odluka, ne možemo gurati glavu u pesak", rekla je ona na sastanku konzervativaca.

Dora Bakojani je dodala da se postavlja pitanje kako dve zemlje mogu postati saveznici i partneri kada Makedonija ne poštuje duh dobrosusedstva.

Makedonija je od 1993. godine priznata u UN pod privremenim imenom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija. Grčka se od nezavisnosti Makedonije 1991. godine protivi medjunarodnom priznanju te zemlje pod njenim ustavnim imenom Makedonija, jer smatra da to ime svojim nacionalnim nasledjem.

Prema rezultatima najnovijeg istraživanja, koje je sprovela atinska agencija "Metro analize", 58,3 odsto ispitanika je reklo da treba blokirati članstvo Makedonije. Oni su izjavili da se reč Makedonija ne sme uopšte koristiti u imenu te zemlje.

Ukupno 30,2 odsto ispitanika smatra da treba postići kompromis sa Makedonijom, dok je 6,3 odsto izjavilo da Makedonija treba da zadrži to ime.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image