• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slovenija izbori: Biće i drugog kruga

Treći predsednik Slovenije biće izabran u drugom izbornom krugu, koji će biti održan 11. novembra, pokazali su prvi nezvanični rezultati izbora u toj zemlji, koji su održani u nedelju.

Treći predsednik Slovenije biće izabran u drugom izbornom krugu, koji će biti održan 11. novembra, pokazali su prvi nezvanični rezultati izbora u toj zemlji, koji su održani u nedelju.

Pobednik prvog izbornog kruga je poslanik u Evropskom parlamentu i prvi premijer nezavisne Slovenije 59-godišnji Lojze Peterle, koji je osvojio 28,48 odsto glasova.

Na drugom mestu je, sa 24,58 odsto glasova, profesor Pravnog fakulteta i bivši pomoćnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Danilo Turk, za kojim sledi bivši guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari sa 24,20 dsto glasova, a za sada je neizvesno ko će od njih dvojice ići u drugi krug.

Na četvrom mestu je Zmago Jelinčič sa 19,24 odsto glasova, Darko Krajnc je osvojio 2,16 odsto glasova, Elena Pečarić 0,88 odsto, a Monika Piberl 0,47 odsto glasova.

Nezvanični podaci dobijeni su na osnovu 971.079 prebrojanih glasačkih listića, a svoj glas je prema dosadašnjim podacima dalo 978.470 birača, odnosno 56,87 odsto birača s pravom glasa.

U ponedeljak će tom rezultatu biti dodati još i glasovi birača iz domova za ostarele i zatvora, a 29. oktobra i glasovi slovenačkih iseljenika. Tek tada će biti poznato ko je ušao u drugi izborni krug.

Peterleovu kandidaturu podržale su tri vodeće stranke u vladi premijera Janeza Janše - Demokratska stranka (SDS), Seljačka stranka (SLS) i stranka Nova Slovenija (NSI). Turka podržavaju Socijaldemokrate (SD), a Gasparija Liberalne demokrate.

Peterle je bio prvi slovenački premijer i ministar inostranih poslova od 1992. do 1994. godine a sada je član Evropskog parlamenta.

Novi predsednik biće uveden u dužnost krajem decembra, nekoliko dana pre nego što Slovenija 1. januara 2008. preuzme šestomesečno predsedavanje Evropskom unijom.

Iako je funkcija šefa države uglavnom ceremonijalna, naslednik predsednika Janeza Drnovšeka imaće istaknutu ulogu tokom slovenačkog predsedavanja Unijom.

Peterle je, u intervjuu Rojtersu pre nekoliko dana, ocenio da će jedinstvo EU biti od ključnog značaja tokom slovenačkog predsedavanja, posebno zbog pitanja budućeg statusa Kosova i Metohije.

Pravo glasa u Sloveniji ima 1.696.473 gradjana.

U trci za trećeg predsednika Slovenije učestvovalo je sedam kandidata, koji su na glasačkim listićima bili upisani sledećim redom - Darko Krajnc, Zmago Jelinčič, Mitja Gaspari, Danilo Turk, Elena Pečarič, Monika Piberl i Lojze Peterle.

Od proglašenja nezavisnosti 1991. godine, slovenački predsednici dolazili su iz levice, a vlade su, takodje, bile čentrističke ili levičarske, sve do pobede konzervativne koalicije Janeza Janše 2004. godine, kada je Slovenija ušla u Evropsku uniju i NATO.

Dosadašnji predsednik, levičar Janez Drnovšek, koji nije našao zajednički jezik sa vladom Janeza Janše, nije se kandidovao za drugi petogodišnji mandat, najverovatnije zbog lošeg zdravstvenog stanja. Drnovšeku je još 1999. godine uklonjen bubreg, pošto je oboleo od raka, a pre dve godine mediji su objavili da su mu lekari 2001. dijagnosticirali metastaze na plućima i jetri.

Četvrti predsednički izbori od proglašenja nezavisnosti biće dobar indikator stanja političke volje slovenačkog stanovništva pre parlamentarnih izbora, koji će biti održani krajem 2008. godine.

(agencije/MONDO - foto: www.siol.net)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image