• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ostavke političara RS bi uzdrmale državu

Ambasador SAD u BiH Čarls Ingliš izjavio je da će, ukoliko se političari iz RS povuku iz institucija BiH, biti ozbiljnih poteškoća u funkcionisanju državnih institucija i da će u tom slučaju sprovodjenje Dejtonskog sporazuma biti ozbiljno narušeno. Politički analitičar Predrag Lazarević, medjutim, smatra da bi upravo povlačenje srpskih političara iz zajedničkih institucija bio najbolji mehanizam zaštite prava Srba u RS.

Ambasador SAD u BiH Čarls Ingliš izjavio je da će, ukoliko se političari iz RS povuku iz institucija BiH, biti ozbiljnih poteškoća u funkcionisanju državnih institucija i da će u tom slučaju sprovodjenje Dejtonskog sporazuma biti ozbiljno narušeno.

Ingliš je u intervjuu za "Nezavisne novine" izrazio žaljenje što političari iz RS, zbog najnovijih odluka visokog predstavnika za BiH Miroslava Lajčaka, razmišljaju o povlačenju iz institucija BiH i izrazio nadu da se to neće dogoditi.

"Moramo ozbiljno razmotriti posledice koje bi nastale iz takve situacije. Moraćemo pažljivo ispitati i razmotriti sledeće korake, ali biće posledica", rekao je Ingliš.

On je naveo da Lajčakova odluka kojom se redukuje entitetsko glasanje u Savetu ministara i predlaže redukovanje entitetskog glasanja u parlamentu BiH "nije osveta zbog neusvajanja reforme policije".

"On (Lajčak) bi morao doneti ove odluke i da je policijska reforma prihvaćena", rekao je Ingliš, ocjenjujući da ove odluke nisu protiv interesa bilo kojeg naroda ili entiteta i da je njihov cilj da se obezbedi pravilno funkcionisanje državnih institucija koje je propisao Dejtonski sporazum.

Američki ambasador je rekao da su Lajčakove odluke u skladu sa Dejtonskim sporazumom i ovlaštenjima koje mu je dao Upravni odbor Saveta za provodjenje mira u BiH.

On je dodao da politički lideri u BiH nisu pronašli zajednički interes, te da je uloga medjunarodne zajednice da im pomogne u prepoznavanju tog interesa.

"Dnevni red koji je postavila EU nije ni pod kakvim nadzorom Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer su to dva različita puta", naglasio je Ingliš.

Govoreći o različitom tumačenju Lajčakovih odluka u RS i FBiH, američki diplomata rekao je da postoje politički lideri koji "pokušavaju da objasne odluke na pogrešan način i da to iskoriste za svoje političke ciljeve".

"Smatramo da je Lajčak odbranio Ustav BiH ovim odlukama. One apsolutno ne krše Dejtonski sporazum, ni Ustav BiH kao njegov sastavni dio", naglasio je Ingliš.

Politički analitičar Predrag Lazarević smatra da bi povlačenje srpskih političara iz zajedničkih institucija bio najbolji mehanizam zaštite prava Srba u Republici Srpskoj (RS), koja su "potpuno ugrožena najnovijom odlukom visokog predstavnika Miroslava Lajčaka".

On je naveo da bi visokom predstavniku trebalo odgovoriti gradjanskom neposlušnošću, odnosno bojkotom rada zajedničkih institucija.

"Istovremeno vlasti RS treba da se obrate svim nivoima sudstva. To je demokratski način i u slučaju kada su prava ugrožena niko ne može osuditi to ponašanje", rekao je Lazarević za banjalučki "Fokus".

On smatra da se time može dosta postići, ali da je najbitnije medjunarodnu zajednicu naterati na razmišljanje kako bi shvatila da ispred sebe nema divljake kojima može manipulisati po potrebi.

"Takodje, treba se obratiti Rusiji, kao garantu Dejtona, jer njihovo njet u Kontakt grupi, upravo to i znači", rekao je Lazarević.

On je istakao da su najnovije Lajčakove odluke zadiranje u duh Dejtonskog sporazuma, navodeći da je stanje koje iz toga nastaje identično onom sa početka rata.

"Ukoliko RS odgovori demokratski, to bi bio uvod u početak kraja BiH i medjunarodnog prava, koje na slučaju BiH jednostrano menja suštinsko slovo Dejtonskog sporazuma", rekao je Lazarević.

On smatra da je Lajčak, uz saglasnost Brisela, napravio veliku grešku pokušavajući da, pod firmom zaštite, potupno dovede u pitanje mirovni sporazum.

(MONDO/ Na slici: Potpisivanje dejtonskog mirovnog sporazuma)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image