• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: Srbi na udaru, od Kosova do RS

Premijer Srbije Vojislav Koštunica ocenio je da je cilj Lajčakovih mera i Ahtisarijevog plana ukidanje Republike Srpske i proglašavanje jednostrane nezavisnosti Kosova i Metohije. Koštuničinu izjavu kritikovali su Miroslav Lajčak, Haris Silajdžić, SDA, a predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić poručio je Koštunici da "prste drži dalje od BiH jer bi mogao dobiti i po prstima i po nosu".

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je da je cilj Lajčakovih mera i Ahtisarijevog plana ukidanje Republike Srpske i proglašavanje jednostrane nezavisnosti Kosova i Metohije.

"Lajčakove mere imaju za cilj da se sruši Rezolucija 1244 i Dejtonski sporazum, odnosno da se proglasi jednostrana nezavisnost Kosova i ukine Republika Srpska. Ovo je otvoreno ugrožavanje suštinskih interesa srpskog naroda", navodi se u izjavi Koštunice za medije.

Prema njegovim rečima, Srbija će kao potpisnica Dejtonskog sporazuma pružiti svu podršku premijeru Dodiku i institucijama Republike Srpske da sačuvaju položaj Srpske kako je to uredjeno Dejtonskim sporazumom. Dodao je da su očuvanje Kosova i Republike Srpske sada najpreči ciljevi državne i nacionalne politike. "Obavestio sam premijera Dodika da može da računa na punu podršku Srbije i mi ćemo zajedno sa istom odlučnošću braniti i Rezoluciju 1244 i Dejtonski sporazum", naveo je Koštunica.

Lajčak je prošle sedmice doneo odluke kojima je naložena promena u donošenju odluka u Savetu ministara i parlamentu BiH.

Njegove mere koje podrazumevaju smanjenje broja potrebnih glasova iz entiteta i konstitutivnih naroda za donošenje odluka u Savetu ministara i parlamentu BiH, u RS su protumačene kao otvaranje mogućnosti za preglasavanje srpskih predstavnika u tim institucijama.

Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je u sredu uveče sa premijerom RS Dodikom o merama koje je doneo visoki medjunarodni predstavnik za BiH.

Dodik je u razgovoru izneo razlog zbog čega te mere nisu prihvatljive za Republiku Srpsku. Tadić je rekao da je vrhunski interes Srbije mir, stabilnost i jasna evropska persektiva celog regiona jugoistočne Evrope. "Nezaobilazan preduslov za ostvarivanje tog interesa jeste puno poštovanje teritorijalne celovitosti svake pojedinačne zemlje u regionu. U tom smislu Srbija nedvosmisleno podržava teritorijalnu celovitost BiH i njeno ustavno uredjenje koje je zasnovano na principima mirovnog sporazuma iz Dejtona", istakao je predsednik Srbije.

Tadić je naglasio da promena bilo kog principa zahteva konsenzus sva tri konstitutivna naroda. "To je naročito važno zbog činjenice da je Srbija i sama garant sprovodjenja ovog sporazuma koji je gradjanima BiH doneo toliko željeni mir", rekao je Tadić.

Oglasila se i Socijalistička partija Srbije, ocenjujući da bi, u slučaju da Kosovo postane nezavisno, država Srbija trebalo da prizna nezavisnost Republike Srpske.

Portparol stranke Djordje Miličević rekao je na konferenciji za novinare da odluka Miroslava Lajčaka o izmeni Zakona o Savetu ministara BiH predstavlja pokušaj medjunarodne zajednice da prekrši Dejtonski sporazum i ugasi RS. "Kao potpisnik Dejtonskog sporazuma, vlast u Beogradu ima obavezu da svim sredstvima zaštiti Srbe u Republici Srpskoj. Ako Kosovo postane nezavisno, Beograd će morati istog trenutka da prizna nezavisnost Republike Srpske", kazao je Miličević. On je istakao i da bi Beograd trebalo da kaže šta će raditi nakon 10. decembra i nakon što se završe pregovori koje vodi pregovaračka trojka Kontakt grupe.

Komšić: Premijer Srbije mogao bi da dobije po nosu

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić poručio je Vojislavu Koštunici da "prste drži dalje od BiH jer bi mogao dobiti i po prstima i po nosu". Po mišljenju Komšića, "današnjom Koštunicinom izjavom napokon su razotkrivene sve mutne političke igre Beograda prema BiH".

"Koštunici bi bilo bolje da se bavi pitanjima koja su mu posao, budućnošću Srbije i njenih gradjana, odnosno svojom zemljom, a da prste drži dalje od BiH jer bi mogao dobiti i po prstima i po nosu.
Zato neka ne zaboravi kako je završio jedan njegov predhodnik - Milošević", saopštio je Komšić.

Savetnik premijera Srbije za medije Srdjan Djurić kritikovao je izjavu Željka Komšića: "Primitivne, drske i ratoborne izjave Komšića samo potvrdjuju da je neophodno najodlučnije braniti Dejtonski sporazum koji garantuje entitetski status i očuvanje Republike Srpske".

Prema Djurićevim rečima, Srbija ima obavezu da kao garant Dejtonskog sporazuma vodi računa o njegovom sprovodjenju. "Zato Vlada Srbije daje punu podršku premijeru RS Miloradu Dodiku da obezbedi položaj RS saglasno Dejtonskom sporazumu", rekao je Djurić. On je dodao da "necivilizovan rečnik Komšića samo dodatno produbljuje krizu koja je proizvedena Lajčakovim merama".

Član Predsedništva BiH Haris Silajdžić ocenio je da izjava premijera Srbije "predstavlja flagrantno mešanje u unutrašnje stvari BiH".

Silajdžić je u saopštenju naveo da je cilj takvih izjava "istovremena kulminacija krize u BiH i na Kosovu u momentu rešavanja kosovskog pitanja": "Otvorenim nasrtajima na suverenitet BiH, kao i na sigurnosnu situaciju u celom regionu, Srbija pokusava da instrumentalizuje sva otvorena pitanja na Balkanu kako bi maksimilizirala svoju pregovaračku poziciju oko Kosova". Silajdžić je naveo da se takva retorika ne razlikuje od delovanja Slobodana Miloševića koje je "dovelo do najvećih zločina od Drugog svetskog rata u Evropi".

I visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak reagovao je na Koštuničinu izjavu navodeći da "odluka visokog predstavnika ni na koji način ne krši Dejtonski sporazum i Ustav BiH", već da se njegovom odlukom "uskladjuje rad Saveta ministara sa Ustavom BiH". "Premijer Koštunica ne navodi niti jednu činjenicu na osnovu koje bi se moglo zaključiti da odluka ugrožava postojanje Republike Srpske", saopštio je Lajčak i dodao da je OHR ponudio verodostojnu argumentaciju koja dokazuje da odluka nije usmerena protiv ijednog naroda ili entiteta u BiH.

Lajčak je naveo da je OHR Koštunici poslao pravno obrazloženje njegovih odluka. "Jasno je da on zna, kao legalista, da to što iznosi nije istina. Zašto mu je potrebno da u ovom trenutku i u ovakvoj situaciji iznosi takve stavove kad se još ni Vlada RS nije očitovala na poslato obrazloženje", saopštio je visoki predstavnik. On je odlučno odbacio svako "veštačko povezivanje" Dejtonskog mirovnog sporazuma i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN o Kosovu.

Stranka demokratske akcije (SDA) BiH optužila je Koštunicu da se izjavom o pokušaju ukidanja RS meša u unutrašnje stvari BiH. Po SDA, cilj te izjave "destabilizacija BiH i regiona, kako bi se prejudiciralo rešenje budućeg statusa Kosova, te davanje lažne nade RS". "Ovakvo ponašanje i nastupi predsednika srbijanske vlade neodoljivo podsećaju na balkanskog kasapina Slobodana Miloševića", navela je SDA, na čijem je čelu Sulejman Tihić.

Ta stranka je ocenila da se Koštunica direktno umešao u unutrašnje poslove BiH i da svojom izjavom podržava "temelj Dodikovog antidejtonskog delovanja i protivljenja odlukma visokog predstavnika".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image