• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parlament RS o Lajčaku u utorak

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je parlament tog entiteta BiH da odbaci odluke visokog predstavnika u BiH Miroslava Lajčaka i proglasi ih činom narušavanja Dejtonskog sporazuma, dejtonskog balansa i Ustava BiH. Iz OHR-a je upozoreno da će, ako se u RS nastavi rast tenzija zbog mera Lajčaka, rukovodstvo RS-a biti odgovorno za takvu situaciju i eventualne posledice.

Narodna skupština Republike Srpske počela je u ponedeljak popodne vanrednu sednicu o merama Miroslava Lajčaka, a posle višesatne rasprave predsednik skupštine Igor Radojičić prekinuo je zasedanje i zakazao nastavak za utorak u 11 časova kada bi srpske parlamentarne stranke trebalo da donesu jedinstven stav.

Premijer RS Milorad Dodik pozvao je prethodno parlament tog entiteta BiH da odbaci odluke visokog predstavnika u BiH i proglasi ih činom narušavanja Dejtonskog sporazuma, dejtonskog balansa i Ustava BiH. Obraćajući se poslanicima u parlamentu RS, Dodik je kazao da bi Lajčakove odluke trebalo proglasiti neprimenljivim i štetnim za interese svih naroda u BiH.

Prema njegovim rečima, parlament bi trebalo da pozove Savet za implementaciju mira u BiH da omogući da se kroz dijalog Lajčakove odluke ili promene ili usaglase s Dejtonskim sporazumom.

Dodik je kazao da obrazloženje Lajčakovih mera, koje je dostavljeno iz OHR-a, nije dovoljno, niti tumačenje odluka može da promeni normu. "Pretnje i pritisci kojima je u poslednje vreme izložena RS, njeni organi, kao i ja lično, ne mogu uticati da prihvatimo bilo kakakv stav koji bi bio na štetu RS. U to moraju da budu sigurni oni koji misle da je sila vrhunsko pravo i da silom mogu da promene nečije mišljenje. Ovaj put ne postoji adresa u RS za tako nešto", istakao je Dodik.

Prema njegovim rečima, entitetske vlasti pravo na očuvanje RS nalaze u Dejtonskom mirovnom sporazumu, "za šta će se boriti svim demokratskim sredstvima". "Sudbina i uloga pojedinca jeste važna, ali ne i najvažnija. Visoki predstavnik je smenio preko 100 predstavnika u RS. Onih koji su spremni da budu smenjeni, a ne da slušaju i trpe diktat, bar je još milion, a medju njima sam i ja", rekao je premijer RS.

Navodeći da deo medjunarodne zajednice u BiH želi gradjansku BiH, što podrazumeva sistem "jedan čovek jedan glas", on je ocenio da je gradjanska stabilnost i razvoj u BiH moguć jedino na balansu kolektivnih prava naroda koji u njoj žive. "Ako ne postoji takav balans, nijedna demokratska vrednost u BiH neće biti ostvarena", istakao je Dodik.

Premijer RS još je ukazao da Lajčakove mere koje se odnose na promene načina odlučivanja u Savetu ministara i parlamentu BiH otvaraju mogućnost preglasavanja srpskog i hrvatskog naroda u BiH. On je, pozivajući se na Dejtonski sporazum, osporio mogućnost visokog predstavnika da bude tumač Ustava BiH, navodeći da je visoki predstavnik tumač Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, koji se odnosi na implementaciju civilnog dela mirovnog ugovora, ali ne i Aneksa 4, koji je Ustav BiH.

Dodik je još ocenio da postojanje institucije visokog predstavnika u BiH koči njen put ka evropskim integracijama, ističući da BiH nije teritorija pod protektoratom, jer bi takva odrednica trebalo da stoji u Dejtonskom sporazumu ili Povelji UN.

Predsednik skupštine Radojičić je rekao je da će u toku večeri i noći šefovi poslaničkih klubova nastaviti sa usaglašavanjem jedinstvenog teksta zaključaka Skupštine.

On je naveo da su predložene rezolucija PDP-a kojom se traži ukidanje "bonskih ovlaštenja" visokog predstavnika, deklaracija SDS-a o vraćanju oduzetih nadležnosti RS i neprihvatanju odluka donesenih na osnovu Bonske deklaracije, zatim deklaracija SNSD-a o odluci visokog predstavnika, kao i zaključci DNS-a u vezi sa utvrdjivanjem stava Narodne skupštine RS o nametnutim odlukama i zahtevima visokog predstavnika od 19. oktobra.

Bošnjaci neće protiv visokog predstavnika

Poslanički klub Stranke demokratske akcije (SDA) i Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH), kao i poslanička grupa Stranke za BiH, saopštili su da neće podržati nikakve zaključke Skupštine RS kojima se osudjuju poslednje mere visokog predstavnika u BiH.

Pre izjašnjavanja o dnevnom redu, potpredsednik skupštine i poslanik SDA Šefket Hafizović rekao je da Klub SDA i Socijaldemokratske partije BiH neće podržati bilo koju odluku ili zaključak parlamenta RS koji su u suprotnosti sa posebnim odlukama visokog predstavnika.

"Do današnjeg zasedanja nije trebalo ni doći, jer su svi politički akteri u BiH prihvatili OHR kao zadnji autoritet u BiH i sve ono što njegov mandat nosi sa sobom", rekao je Hafizović.

Poslanik Stranke za BiH Muharem Murselović rekao je da su predstavnici ove stranke ubijedjeni da je visoki predstavnik konačni autoritet i da je donio odluke u vezi sa poteškoćama u sprovodjenju Dejtonskog sporazuma.

On je rekao da poslanici Stranke za BiH neće učestvovati u skupštinskoj raspravi o ovoj tački dnevnog reda, niti će podržati odluke koje su suprotne odlukama visokog predstavnika.

Posebnoj sednici NSRS kao gosti prisustvovali su član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, predsjedavajući Savjeta ministara Nikola Špirić, ministri i zamenici ministara u Savjetu ministara BiH, predstavnici Ustavnog suda RS, nevladinih organizacija i medjunarodne zajednice u BiH.

Vlada RS preporučila je NSRS da obavi raspravu o posljednjim odlukama visokog predstavnika u BiH, a da konačne stavove i odluku o njima utvrdi i donese nakon sjednice Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira i kominikea sa sednice od 30. i 31. oktobra.

OHR ponovo upozorava vlasti u RS

Iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR) ponovo je upozoreno da će, ako se u Republici Srpskoj (RS) nastavi rast tenzija zbog mera Miroslava Lajčaka, rukovodstvo RS-a biti odgovorno za takvu situaciju i eventualne posledice.

OHR ostaje pri svom pravnom tumačenju da je odluka visokog predstavnika kojom se donose amandmani na Zakon o Savetu ministara u potpunosti u skladu sa Ustavom BiH i da ni na koji način ne umanjuje poziciju bilo kog entiteta ili konstitutivnog naroda.

Portparol OHR-a Ljiljana Radetić је potvrdila da su se predstavnici OHR-a susreli sa pravnim ekspertima iz Republike Srpske ovog vikenda kako bi razgovarali o merama koje je Miroslav Lajčak najavio 19. oktobra i da OHR ostaje pri njihovom pravnom tumačenju "koje je već javni dokument".

"Ako, uprkos tome, napetosti nepotrebno eskaliraju, onda će to biti izbor rukovodstva RS i ono će biti to koje je odgovorno za posledice", rekla je Radetićeva.

Visoki predstavnik Miroslav Lajčak nametnuo je 19. oktobra izmene i dopune Zakona o Savetu ministara BiH i od Parlamentarne skupštine BiH zatražio da izmeni Poslovnik o radu oba njena doma, a političke lidere pozvao da uspostave strukturirani mehanizam radi bolje koordinacije reformskih procesa.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image