Od ukupno 16.445 osoba koje su se doselile u Beograd od 2006. do 2011. godine, kada je rađen poslednji popis stanovništva, najveći broj je iz republika bivše SFRJ, od kojih pozamašno prednjači BiH sa 9.934 doseljenika, dok je iz svih ostalih zemalja u Beograd došlo 6.511 ljudi, pišu "Nezavisne novine".
Statistički podaci pokazuju da je najveći broj doseljenika iz BiH bio u periodu 1981 - 1985. godine, kada su dotadašnju adresu stanovanja za glavni grad Srbije promenile 39.254 osobe, nakon čega sledi period od 1991. do 1995. godine, kada je u Beogradu spas od rata pronašlo 25.307 osoba. Razlozi za dolazak u Beograd su različiti, a najčešći su odlazak radi školovanja i zbog posla, to jest potrage za istim zbog veće ponude radnih mesta.
Demograf Stevo Pašalić kaže da su ovakvi statistički podaci potpuno očekivani te da su migracioni pravci ljudi s prostora BiH uvek bili usmereni prema Beogradu, što se tiče Srba, to jest Zagrebu kada su u pitanju Hrvati.
"Beograd je uvek bio glavna prijestonica Srba i tako će ostati i u budućnosti. Srbi iz BiH Srbiju doživljavaju kao svoju maticu i zemlju kojoj pripadaju, kao što Hrvati isto to osećaju za Zagreb", kazao je Pašalić, te dodao da pored navedenog osjećaja etničke pripadnosti postoje i razlozi ekonomske prirode.
"Veći grad nudi veće mogućnosti, to nam najbolje pokazuje podatak da godišnje prosečno oko 1.000 srednjoškolaca napusti BiH i ode na školovanje u Srbiju, s kojeg se većina ne vrati, nego se posle završetka fakulteta trajno nastane tamo, najčešće u Beogradu i Novom Sadu. Migranti su najviše osobe od 20 do 40 godina starosti", navodi Pašalić.
Danijela P., dvadesetosmogodišnja Banjalučanka s adresom u Beogradu, kaže da za nju posla u rodnom gradu nije bilo te da je zato svoju sreću potražila u glavnom gradu Srbije.
"Posle završenog fakulteta i dve godine provedene na birou, zaposlenja nije bilo ni na vidiku tako da sam se okrenula traženju posla u Srbiji, jer nisam odmah htela da tražim opcije u nekim drugim udaljenijim zemljama. Već treću godinu radim u jednoj kompaniji koja se bavi marketingom i prezadovoljna sam", kazala je ona.
Iz Zavoda za statistiku Republike Srbije navode da treba voditi računa da su među doseljenima iz inostranstva i građani ove zemlje koji su se vratili sa takozvanog privremenog rada u inostranstvu.
Statistika dalje pokazuje u kojim beogradskim opštinama ima najviše doseljenika, a iz kojih opština se najviše odlazi. Takođe, zanimljiv podatak je da popis iz 2006. godine pokazuje da su se unutrašnje migracije povećale više od duplo u odnosu na osamdesete. Beograd ima 17 gradskih opština. Od ukupno doseljenih od 2006. do 2011. do popisa 1. oktobra, kojih je 84.839, njih 68.341 se doselilo u naselje stanovanja iz nekog drugog naselja u Republici Srbiji. Ukupno 8.215 osoba doselilo se iz nekog drugog naselja na teritoriji iste beogradske opštine.
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime
"Reći ću vam sada kakav je čovek Nikola Mirotić": Burna konferencija Mesine, progovorio posle 6 godina ćutanja
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
U mrežastim čarapama i miniću: Voditeljka na koncertu Jelene Rozge, prva došla i pokazala izvajane noge