• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za tri meseca imena promenilo 600 Crnogoraca

Izvor mondo.me

Od 1. januara 2014. do 18. marta ove godine gotovo 600 građana Crne Gore je kod MUP-a podnijelo zahtjev za promenu imena. Zahtev za promjenu imena podnijela su 482 punoletna građanina, odnosno 112 maloletnih.

Kako objašavaju u MUP-u, procedura za izvršenje cromene u registru rođenih po osnovu menjanja imena uređena je Zakonom o ličnom imenu koji definiše pojam, stukturu, određivanje, korišćenje i promenu ličnog imena državljanina Crne Gore.

"Lično ime, samo prezime ili samo ime, može se promeniti nakon promene porodičnog ili ličnog statusa - usvojenja, utvrđivanja očinstva ili materinstva, sklapanja, razvoda ili poništenja braka, ali i po zahtevu. Zakonom je propisano da punoletno lice promjenu može izvršiti na lični zahtev, a maloletno na zahtev njegovog zakonskog zastupnika.

Ako promenu imena maloljetnog lica zahtijeva jedan roditelj, uz zahtev prilaže saglasnost drugog roditelja, a ako promenu ličnog imena zahteva staratelj maloletnog lica, prilaže se odobrenje organa starateljstva. Zakon takođe propisuje da je za promenu imena maloletnog lica koje je navršilo deset godina, a koje je sposobno da izrazi svoje mišljenje, potrebna i njegova saglasnost", saopšteno je Danu iz MUP-a.

Organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove odlučuje rešenjem o zahtevu za promenu imena, na koje ponosilac, ukoliko nije zadovoljan, može upututiti žalbu Ministarstvu unutrašnjih poslova. Zakon predviđa i razloge zbog kojih se promena imena neće dozvoliti.

Psiholog Radmila Stupar Đurišić objašnjava da ime predstavlja veliki deo identiteta čovjeka. Po njenim rečima, promjena imena sa psihološkog stanovišta pametna je odluka, jer čovek menja ono čime je nezadovoljan.

Ona je kazala da se čovek poistovećuje sa imenom, navodeći da je to verbalna komponenta same osobe.

Sociolog Srđan Vukadinović smatra da neko ne treba da se stidi svog imena, već da ga nosi sa ponosom. Pored nezadovoljstva imenom koje su jednom licu dali roditelji, kako kaže, ima i drugih razloga za promenu imena.

"Neko je nezadovoljan iz određenih razloga, ne sviđa mu se ime i smatra da bi mu neko drugo bolje pristajalo, možda u sredini u kojoj su različiti jezički i moralni kriterijumi, možda je izložen podrugivanju zbog tog imena. Naravno, to treba shvatiti. S druge strane, kada se menja ime, teži se nekoj promeni identiteta. Bez obzira kakvo je ime, dopadalo se nekome ili ne, koliko god bilo izloženo hvalospjevima ili porugama, onaj ko ga ima treba dostojanstveno da ga nosi", smatra Vukadinović.

Tagovi

Komentari 14

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ja

ja sam promenila ime. Ali kad pomislim mozda nisam trepala. Zato sto svi koji te znaju od ranije zovu te starim imenom. Ne mogu da nateram roditelje i okolinu da me zovu novim imenom a ni njima nije lako jer su me 20g. Zvali tako pa sad drugacije. Promenjenim imenom tj. Novim oslovljava ce te novi poznanici sto su te upoznali tek. Tako meni to nije bilo potrebno ali sta je tu je. Smatram da nema potrebe menjati i ako sam ja to uradila.

ehhh

@ja Ako si ga vec promenila u neko koje se tebi svidja, sto se onda potpisujes sa "ja"?

Šeljše

crnogorci su dokaz da su srbi stvarno lud narod :D

special image