Predstavnici tog Ministarstva tvrde da se Hrvatska, prilikom određivanja blokova za istraživanje nafte i gasa u Jadranu, oslanjala na rešenja utvrđena protokolom iz 2002.


"U proglašenju Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) iz 2003. godine je jasno navedeno da je njegova privremena lateralna granica prema Crnoj Gori crta koja se nastavlja se na crtu utvrđenu Protokolom o privremenom razgraničenju iz 2002. godine. Upravo je u tom prostoru, koji je ujedno i prirodni produžetak našeg kopna, Hrvatska odredila istraživačke blokove i pokrenula postupak javnog poziva za istraživanja i iskorištavanje ugljikovodika u podmorju", objasnili su iz hrvatskog Ministartsva.

Crna Gora je tokom 2011. godine doniela odluku o određivanju blokova za istraživanje nafte u crnogorskom delu Jadranskog mora, što je izazvalo nezadovoljstvo Hrvatske, koja je tvrdila da je granica povučena proizvoljno i suprotno protokolu iz 2002.

Crnogorska Vlada je u oktobru prošle godine usvojila izmjene navedene odluke i saopštila da je donosi zbog potrebe prilagođavanja i usklađivanja s međunarodno važećim dokumentom Protokolom o privremenom režimu uz južnu granicu iz 2002. godine.

"Izmenjenom odlukom je popravljena samo spoljna crta protezanja tih blokova u području teritorijalnog mora. Van područja teritorijalnog mora, ta crta se proteže proizvoljno i dalje, i zadire u prostore mora Hrvatske nad kojima Hrvatska ima suverena prava i jurisdikciju", naveli su predstavnici hrvatskog Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.

Neslaganjem oko istraživanje nafte i gasa u Jadranskom moru nedavno se bavio i hrvatski list Slobodna Dalmacija, koji je objavio da Crna Gora otima hrvatsko more iz kojeg će vaditi naftu. Usledio je odgovor crnogorske Vlade, u kojem je saopšteno da Crna Gora nikada nije prekršila protokol iz 2002. godine i da su te tvrdnje neistinite.