U tekstu AP podseća da je jedna od najvećih večeri u kalendaru hrvatskog sporta, meč kvalifikacija za Evropsko prvenstvo sa Italijom, bila obeležena pojavljivanjem "svastike" na terenu "pred zaprepašćenim pogledom evropskih fudbalskih zvaničnika".

"'Svastika', koju je sprejom iscrtao vandal, hemikalijom koja postaje vidljiva tek pošto su se upalili reflektori za početak utakmice, postala je najočigledniji simbol porasta ultranacionalističkih osećanja koja deluje da cure u mejnstrim populaciju najnovije članice Evropske unije", piše AP.

Američka agencija navodi da ovo nije jedini incident.

U etnički mešovitim gradovima u istočnoj Hrvatskoj, znakovi pored puta na srpskom ćiriličnom pismu su uništeni, a srpske pravoslavne crkve su vandalizovane grafitima sa simbolom 'U', koji predstavlja ustaški režim za vreme Drugog svetskog rata, povezan sa nacističkim.

"Vikendima ustaški slogani čuju se na sportskim događajima i rok koncertima", piše AP.

Pojava ovakvih simbola, navodi AP, "možda nije iznenađenje u državi koja je tokom Drugog svetskog rata poslala na desetine hiljada Srba, Jevreja i Roma u logore smrti".

Sadašnji lideri balkanske države pozvali su, međutim, na promene u ponašanju nakon globalnih osuda zbog pojavljivanja "svastike" na fudbalskom terenu, piše AP.

Američka agencija citira izjavu hrvatske predsednice Kolinde Grabar-Kitarović da je taj čin naneo "nemerljivu štetu reputaciji hrvatskim građanima i njihovoj domovini, širom sveta" i da se stoga Hrvatska mora da stavi "tačku na ovakve stvari".

"Uspon desnice u Hrvatskoj podgrejan je dubokom ekonomskom krizom i porastom gneva javnosti zbog nemogućnosti vlade koja naginje levici da to reši, čak i pošto je država pre dve godine ušla u EU na snovima o iznenadnom bogatstvu koji se nisu materijalizovali", navodi AP.

Agencija prenosi ocene analitičara da je porast desnice u Hrvatskoj došao na najvišu tačku od devedestih godina prošlog veka.

"Nažalost, ekstremna desnica je vidljivija više nego ikad u proteklih 25 godina u Hrvatskoj", rekao je istoričar Hrvoje Klasić.

Većina hrvatskih zvaničnika ublažava ocene o porastu desnice, navodeći da se radi o predizbornoj kampanji, navodi AP.

"Hrvatsko društvo nije ni bolje ni lošije nego u drugim državama EU. Mi smo u izbornoj godini i neke teme otvaraju oni koji žele da privuku pristalice", rekao je predsednik hrvatskog parlamenta Josip Leko.