• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crnogorski oficir ostaje u Rimu

Italijanski Apelacioni sud odlučio je da visoki oficir crnogorske vojske Ilija Brčić, koji je na zahtev Hrvatske uhapšen 4. novembra u Rimu, ostane i dalje u ekstradicionom pritvoru, do konačne odluke o ekstradiciji ili puštanju na slobodu.

Italijanski Apelacioni sud odlučio je da visoki oficir crnogorske vojske Ilija Brčić, koji je na zahtev Hrvatske uhapšen 4. novembra u Rimu, ostane i dalje u ekstradicionom pritvoru, do konačne odluke o ekstradiciji ili puštanju na slobodu.

Crnogorski ambasador u Italiji Darko Uskoković izjavio je da će Brčić u pritvoru ostati sve dok Hrvatska ne dostavi kompletnu dokumentaciju na osnovu koje ga je njen sud 1993. godine u odsustvu osudio na 15 godina zatvora, zbog navodnih ratnih zločina nad civilnim stanovništvom. "Čekamo još 10-15 dana, da Hrvatska dostavi tražzenu dokumentaciju", rekao je Uskoković podgoričkim medijima, dodajući da će Brčić, ako u tom roku ne stigne dokumentacija, biti automatski pušten na slobodu.

Kapetan bojnog broda Brčić, koji je sada načelnik za razvoj u Generalštabu Vojske Crne Gore, uhapšen je u Italiji iako je bio član zvanične crnogorske državno-vojne delegacije koja je u toj zemlji bila posmatrač jedne vojne vežbe Združenih snaga NATO-a.

Prema dokumentaciji prosledjenoj iz hrvatskog pravosudja, Brčić je optužen da je od 14. septembra 1991. do 28. januara 1992. godine, "bez vojnog opravdanja" naredio svojim podredjenima da bombarduju Split, Kaštele, ostrva Brač, Hvar i Šoltu, prilikom čega je "prouzrokovao mnogobrojne ljudske žrtve, kao i destrukciju kulturnih industrijskih i civilnih objekata".

Brčićev branilac Luidji Lanukera kazao je da njegov klijent mora odmah biti pušten na slobodu, pozaivajući se na Sporazum iz Otave, prema kojem svi eksperti koji službeno dolaze u posetu zemlji članici Atlantskog saveza ne mogu biti uhapšeni, odnosno imaju neku vrstu stručnog imuniteta. Lanukera je naglasio i da postoji svedok koji može da potvrdi da je Brčicev vojni brod "Pula", u vreme kada je navodno bombardovao hrvatska ostrva, bio na remontu u Crnoj Gori.

Vest o hapšenju Brčića izazvala je pravu konfuziju i kontradiktorna reagovanja crnogorskih zvaničnika i organa. Ministri odbrane i pravde, Boro Vučinić i Miraš Radović, izjavili su da nisu znali da je za Brčićem raspisana Interpolova poternica, dok se Ministarstvo inostranih poslova nije uopšte oglasilo.

Uprava policije saopštila je, medjutim, da je od oktobra prošle godine, kada je Crna Gora postala punopravni član Interpola, znala da je za crnogorskim visokim oficirom raspisana medjunarodna poternica.

Crnogorski premijer Željko Šturanović naložio je o tome istragu i saopštio da će izveštaj ubrzo saopštiti. "Ako se utvrdi da se znalo da je za Brčićem raspisana medjunarodna potjernica, biće sprovedene mjere lične odgovornosti, jer se nije reagovalo na vrijeme", rekao je Šturanović.

Predsednik Filip Vujanović ranije je izjavio da će svi javni funkcioneri u Crnoj Gori, a koje hrvatski pravosudni organi budu sumnjičili za zločine i druga nedela na ratištu, morati da napuste funkcije. On je nedavno zamolio hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića da se postupak protiv Brčića obnovi i da mu se omogući da se brani sa slobode.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image