• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gotovina: Nisam kriv za zločine nad Srbima

Penzionisani hrvatski general Ante Gotovina izjavio je u ponedeljak u prvom pojavljivanju pred Haškim tribunalom da nije kriv za ratne zločine nad Srbima u akciji "Oluja" u Kninskoj krajini 1995. godine, za koje je optužen pred tim tribunalom.

 Gotovina: Nisam kriv za zločine nad Srbima Izvor: (P.V. - MONDO)
Penzionisani hrvatski general Ante Gotovina izjavio je u ponedeljak u prvom pojavljivanju pred Haškim tribunalom da nije kriv za ratne zločine nad Srbima u akciji "Oluja" u Kninskoj krajini 1995. godine, za koje je optužen pred tim tribunalom.

"Časni sude, nisam kriv", rekao je Gotovina (50) pošto mu je sudija Karmel Adjijus pročitao svaku od sedam tačaka optužnice, od kojih ga tri terete za zločine protiv čovečnosti, a četiri za kršenje zakona i običaja ratovanja.

Tokom današnjeg zasedanja, Gotovini je pročitana cela optužnica, a sudija Adjijus pročitao je i imena 24 žrtve koja su navedena u optužnici, uz osam neidentifikovanih. Najmladja žrtva imala je 40, a najstarija 90 godina.

Na pitanje sudije Adjijusa na kojoj je adresi živeo do hapšenja, Gotovina je odgovorio: "Tenerife, Španjolska". Na dodatno pitanje ima li tačnu adresu, rekao je: "Ne, nemam, časni sude".

Gotovinu je 7. decembra uhapsila španska policija na Kanarskim ostrvima, a u pritvor Tribunala u Sheveningenu prebačen je u subotu.

Po optužnici, Gotovina kao operativni zapovednik ofanzive "Oluja" snosi ličnu i komandnu odgovornost za progon Srba na rasnoj, verskoj i političkoj osnovi, ubistvo oko 150 srpskih civila, pljačku, bezobzirno razaranje naselja, deportacije i prisilno raseljavanje i druga nehumana dela.

Te zločine, po optužnici, počinile su hrvatske snage pod komandom Gotovine od 4. avgusta do 15. novembra 1995. u opštinama Benkovac, Donji Lapac, Drniš, Gospić, Gračac, Knin, Korenica, Obrovac, Šibenik, Sinj i Zadar.

Njemu se na teret stavlja i to što zločine nije sprečio, niti kaznio, iako je morao znati da će biti počinjeni ili su već počinjeni.

"Ante Gotovina je s drugima, uključujući Ivana Čermaka, Mladena Markača i predsednika Hrvatske Franju Tudjmana učestvovao u zajedničkom zločinačkom poduhvatu čiji je cilj bilo prisilno i trajno uklanjanje srpskog stanovništva iz regiona Krajine, izmedju ostalog pljačkanjem, oštećivanjem ili potpunim uništavanjem njegove imovine, kako bi se to stanovništvo odvratilo ili sprečilo da se vrati i ponovo nastani u svojim domovima", piše u optužnici.

Generali Markač i Čermak optuženi su pred Tribunalom za ista zlodela i trenutno na privremenoj slobodi čekaju sudjenje. Njima će se verovatno suditi u objedinjenom postupku sa Gotovinom.

Gotovinini advokati Luka Mišetić i Marin Ivanović nisu bili u sudnici zato što ih sekretarijat Tribunala još nije zvanično postavio. Gotovinu je, umesto njih, zastupao branilac po službenoj dužnosti, holandski advokat Hertjan Knops, koji je, inače, glavni branilac bivšeg načelnika SDB Srbije Jovice Stanišića.

Ožbolt: Pravna i logistička pomoć Gotovini

Hrvatska ministarka pravde Vesna Škare Ožbolt izjavila je da će gneral Ante Gotovina "dobiti svu potrebnu pravnu i logističku pomoć" hrvatske države.

Škare-Ožbolt je za ovu sedmicu najavila sastanak grupe eksperata za angažovanje u statusu "prijatelja suda", kojim vlada namerava da se uključi kao "treća strana u sporu", kako bi reagovala na delove optužnice koji se tiču karaktera rata u Hrvatskoj.
Radi se o segmentu optužnice protiv Gotovine i generala Ivana Čermaka i Mladena Markača u kome se govori o planiranom etničkom čišćenju i zločinačkom poduhvatu.

Gotovina ima pravo da od države zatraži finansiranje troškova odbrane, iako u vladi kažu da njegovi advokati još nisu postavili takav zahtev.

Za saradnju s haškim sudom ove je godine u hrvatskom budžetu bilo predvidjeno 10,5 miliona kuna (oko 120 miliona dinara), a u 2006. za tu namenu rezevisano je 11,2 miliona kuna, ali ta svota pokriva pravnu pomoć za sve optužene i organizaciju sudjenja generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, optuženim za ratne zločine u Medačkom džepu 1993. kod Gospića, pred hrvatskim sudstvom.

Vlada je, osim toga, pokrenula postupak odmrzavanja Gotovinine imovine i primanja, odnosno njegove kuće, stana i generalske penzije, a u slučaju da to zatraže Gotovini advokati, daće i garanciju da Gotovna može da se brani sa slobode.

Najavljena pomoć, medjutim, nije mnogo pomogla hrvatskoj vladi, jer ankete pokazuju da popularnost kabineta premijera Ive Sanadera pada, što je u Zadru potvrdjeno i bacanjem kamenja na lokalno sedište HDZ-a.

Mediji su javili i o više hiljada SMS poruka u kojima se primaoci mole da uplate novac potreban za Gotovininu odbranu na račun koji galsi na njegovu ženu Dunju, ali policija još nije ustanovila ko je slao poruke.

(Beta/Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image