Okupljeni su, prenosi Anadolija, ukazali da Hrvatska nije učinila potrebne korake kako bi zločince osudila i omogućila povratak izbeglima.



Centar za žene žrtve rata i Ženska mreža Hrvatske u saradnji sa sarajevskim Udruženjem za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), Srpskim demokratskim forumom (SDF) i Udrugom slobodarskih aktivista (USA) ispred spomenika banu Jelačiću na glavnom gradskom trgu mirnim su polusatnim protestom odali su počast i izrazili suosjećanje sa svim žrtvama vojne operacije "Oluja".

Akcija se već drugu godinu održava u saradnji sa organizacijama iz Bosne i Hercegovine, gde se istovremeno trebala održati ista akcija koja je, međutim, zabranjena. Aktivisti iz BiH će umesto uličnog protesta uputiti pismo hrvatskoj predsednici Kolindi Grabar-Kitarović, poručila je Nela Pamuković iz Ženske mreže Hrvatske.

"Želimo upozoriti na zločine i na organizovano državno negiranje tih zločina. Sutrašnjom vojnom paradom država se očito priprema za novi rat, a ni ovaj zadnji nije završila, nije preuzela odgovornost, nije istražila zločine i utvrdila činjenice", poručila je aktivistica Pamuković.

Aktivisti zahtijevaju da se vlast distancira od zločina počinjenih u "Oluji" i prekine politiku diskriminacije, kazala je Pamuković.

undefined Protest u Zagrebu



Veljko Džakula i Ljubo Manojlović iz SDF-a poručuju kako traže procesuiranje zločina počinjenih nad nedužnim žrtvama, većinom civilima srpske nacionalnosti.

Mirni protest izazvao je i brojne reakcije i negodovanja prolaznika, građana Zagreba, ali nije se desilo ništa značajnije od verbalnog suprotstavljanja.

"Protiv čega oni protestuju?! Što su nam uništili pola zemlje?!", komentarisala je jedna građanka.

Organizatori podsećaju da su u "Oluji" poginule i nestale 1.853 osobe, od čega je prema podacima Hrvatskog helsinškog odbora (HHO) ubijeno njih 667, a "proterano više od 22 hiljade stanovnika, većinski srpske nacionalnosti".