U vojnom spektaklu učestvovaće oko 2.700 pripadnika Hrvatske vojske, kojima će se pridružiti pripadnici policije, službi za zaštitu i spasavanje i vatrogasci sa svojim vozilima, kao i deo ratnih veterana i istorijskih jedinica, poput Sinjskih alkara i Dubrovačkih trombunjera.

Kako je pokazala i generalna proba, u koloni dugoj pet kilometara, biće više od 300 vozila i tehnike, tenkova, topova i novih haubica. 

undefined Godišnjica "oluje"



Građani će moći da vide i 30-tak aviona, među kojima nedavno u Ukrajini obnovljena tri MIG-21 i šest Pilatusa koji će se predstaviti u sklopu nastupa elitne aerogrupe Krila Oluje.

Upravo je nastup te aerogrupe i na generalnoj probi bio jedna od najvećih atrakcija, kao i prelet MIG-ova na početku i na kraju parade.



Za vreme trajanja parade, u Bračkom kanalu, u sklopu plovnog postrojavanja Hrvatske ratne mornarice, isploviće četiri raketne topovnjače Flotile i dva broda za ophodnju Obalne straže Hrvatske. 

Parada počinje u 18.00 i traje do 19.30, a održava se duž Ulice grada Vukovara, od Držićeve do Savske. 



Trasa je okićena hrvatskim zastavama, a Ministarstvo odbrane pozvalo je građane da svojim prisustvom podrže pobedničku vojsku. Od subote u Zagrebu je na snazi posebna regulacija saobraćaja.

Vojnu paradu pratiće i kulturno-umetnički program. Himnu će otpevati 13-godišnja Mia Negovetić iz Rijeke u pratnji klape Hrvatske ratne mornarice.


Paradi su se usprotivile hrvatske mirovne organizacije koje smatraju da se treba odmoriti od Oluje i setiti se mirne reintegracije Podunavlja. Tako su tokom vikenda neki od plakata u Zagrebu kojima se poziva na paradu prelepljeni natpisima: "Rat je gotov. Idite kući".

Zbog nesaglasnosti oko mesta i načina proslave, Dan pobede i domovinske zahvalnosti i 20. godišnjica "Oluje" ove godine slavi se dva dana – uz vojnu paradu u utorak u Zagrebu, državni vrh okupiće se i 5. avgusta na tradicionalnoj svečanosti u Kninu. 

U Kninu će uz ceremoniju podizanja hrvatske zastave na Kninskoj tvrđavi biće otkriven i spomenik prvom predsedniku Hrvatske Franji Tuđmanu.

Hrvatska nevladina organizacija Documenta Centar za suočavanje s prošlošću i Srpsko narodno veće upozorili su u nedelju na komemoraciji stradalima tokom i posle "Oluje" u opštini Vrgin most da i ove godine izostaje zvanično sećanje na žrtve.

Oni su podsetili da je prema izveštaju Hrvatskog helsinškog odbora tokom i posle "Oluje" stradalo 667 srpskih civila. Prema podacima UHNCR, Hrvatsku je napustilo više od 200.000 ljudi.