• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radna grupa za primenu Mostarske deklaracije

Lideri šest vladajućih stranaka u BiH dogovorili su se da Savet ministara BiH u roku od sedam dana imenuje radnu grupu za izradu zakona o uspostavlanju novih policijskih institucija. Parlament RS: Autentičnim pravnim tumačenjima Lajčakove odluke o promeni načina odlučivanja u Savetu ministara i parlamentu BiH, korigovane su mere koje su davale mogućnost preglašavanja.

Lideri šest vladajućih stranaka u BiH dogovorili su se u utorak u Laktašima kod Banjaluke da Savet ministara BiH u roku od sedam dana imenuje radnu grupu za izradu zakona na osnovu kojih će se na državnom nivou uspostaviti nekoliko novih policijskih institucija.

Radi se o direkciji za koordinaciju policije, institutu za forenzička ispitivanja i veštačenja, agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova, agenciji za policijsku podršku, nezavisnom odboru, odboru za žalbe grdajana i odboru za žalbe policijskih službenika.

Sastanku u Laktašima prisustvovali su lideri Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik, Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić, Stranke za BiH Haris Silajdžić, Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić, Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović i HDZ 1990. Božo Ljubić.

Sastanku su prisustvovali i visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak i kandidat za predsedavajućeg Saveta ministara BiH Nikola Špirić.

Kako je saopšteno nakon sastanka, radnu grupu sačinjavaće predstavnici Republike Srpske i Federacije BiH, kao i direktor Državne granične službe, a njen nacionalni sastav biće izbalansiran.

Radna grupa će o svim pitanjima odlučivati konsenzusom.

Predsedavajućeg radne grupe imenovaće predsedavajući Saveta ministara BiH, a njen prvi sastanak biće održan do 20. decembra.

Sastancima radne grupe prisustvovaće predstavnici Kancelarije specijalnog predstavnika EU, Evropske policijske misije (EUPM) i američke ambasade u BiH.

Radna grupa je dužna da najkasnije do 15. februara dostavi Savetu ministara nacrte zakona na osnovu kojih će se formirati nove policijske institucije na državnom nivou.

Lideri stranaka istakli su da će se ova radna grupa pridržavati akcionog plana Saveta ministara za primenu Mostarske deklaracije s ciljem ispunjavanja obaveza potrebnih za potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruzivanju Evropskoj uniji.

Lideri su se još dogovorili da obavežu svoje ministre i poslanike u državnom parlamentu kako bi budžet BiH za 2008. godinu bio usvojen do kraja ove godine.

Takodje su podržali ponovnu kandidaturu Nikole Špirića iz SNSD-a za predsedavajućeg Saveta ministara BiH.

Naredni sastanak lidera BiH biće održan u Širokom Brijegu izmedju 20. i 26. januara naredne godine.

Miroslav Lajčak izjavio je da je zadovoljan dogovorom koji vodi BiH prema evropskim integracijama.

Haris Silajdžić je izrazio nadu da će radna grupa dobro raditi i da će usvajati materijale koji će biti od koristi za BiH, dok je Dragan Čović rekao da je učesnicima sastanka predao predlog ove stranke za buduće ustavno uredjenje BiH.

Čović je naveo da će se o ustavnim promenama detaljnije govoriti na sledećem sastanku, dodajući da je danas potpuno deblokiran rad Saveta ministara BiH, te da su dogovoreni načini primene Mostarske deklaracije o reformi policije.

"Ukoliko nastavimo ovom dinamikom već u martu ili aprilu naredne godine možemo pristupiti potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU", naglasio je Čović.

Milorad Dodik je kazao da je zadovoljan postignutim dogovorom, ističući da se "može poslati snažna poruka o konstruktivnoj atmosferi koja je vlada na ovom sastanku".

Sulejman Tihić je takodje izrazio zadovoljstvo rezultatima sastanka. Govoreći o ustavnim promenama, Tihić je kazao da se SDA zalaže za BiH kao decentralizovanu državu multietničkih regija, ali ne federalnih jedinica.

Mladen Ivanić izjavio je da je sastanak pokazao da političari u BiH mogu postići dogovor i bez reagovanja visokog predstavnika.

Kandidat za predsedavajućeg Saveta ministara BiH Nikola Špirić rekao je da su lideri vladajućih stranaka u BiH prihvatili najveći broj uslova koje je postavio u vezi sa realizacijom Akcionog plana za reformu policije.

Špirić je kazao da nije dobio saglasnost da može da vrši personalne promene u sadašnjem Savetu ministara u ostavci.

Parlament RS: Pravnim tumačenjima korigovane Lajčakove mere

Parlament Republike Srpske zaključio je u utorak uveče da su autentičnim pravnim tumačenjima odluka visokog predstavnika o promeni načina odlučivanja u Savetu ministara i parlamentu BiH korigovane mere Miroslava Lajčka od 19. oktobra, koje su pretile mogućnostima preglašavanja jednog naroda u državnim institucijama.

U usvojenim zaključcima, koje je predložio Savez nezavisnih socijaldemokrata, još je navedeno da poslovnik o radu parlamenta BiH nije narušio entitetsko glasanje.

Parlament je usvojio i rezoluciju SNSD, kojom se od Saveta za implementaciju mira u BiH traži da ukine "bonska ovlašćenja" viskog predstavnika, a da OHR preraste u Kancelariju specijalnog predstavnika EU u BiH.

Poslanici su od visokog predstavnika zatražili da preispita sve ranije nametnute mere i smene izabranih zvaničnika, kako bi se tim osobama omogućio povratak u politički i javni život.

Parlamentarna većina nije prihvatila deklaraciju Srpske demokratske stranke kojom se tražilo da RS budu vraćene sve nadležnosti koje su prethodno prenete na državni nivo.

SDS je još tražila da parlament odbije sve akte koje je nametnuo visoki predstavnik.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image