• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lajčak: Republika Srpska ostaje

Visoki predstavnik medjunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Miroslav Lajčak izjavio je za "Novosti" da budućnost Republike Srpske nije sporna i da se njen sadašnji status u okviru BiH neće promeniti. On je pojasnio da mere koje je doneo nisu smanjivale uticaj entiteta, već je trebalo da olakšaju donošenje odluka na nivou Vlade i parlamenta.

Visoki predstavnik medjunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Miroslav Lajčak izjavio je da budućnost Republike Srpske nije sporna i da se njen sadašnji status u okviru BiH neće promeniti.

"Ova zemlja (BiH) ima dva entiteta, jedan se zove Republika Srpska i to niko ne može da promeni. Ove jeftine demagogije 'ne damo Srpsku', s jedne, i 'ukinućemo Srpsku', s druge strane, nisu izvodljive", rekao je Lajčak u intervjuu za današnje "Večernje novosti".

Upitan da prokomentariše istraživanje javnog mnenja u RS kojem je utvrdjeno da je 66 odsto ispitanih za to da se o statusu entiteta gradjani izjasne na referendumu, Lajčak je kazao da je to "opasan politički i socijalni inženjering, koji je neprihvatljiv".

"BiH je medjunarodno priznata država, a RS je entitet u okviru BiH", istakao je slovački diplomata.

Lajčak smatra da protekla kriza nije bila toliko dramatična, kako je bila predstavljana.

"Kada se kod običnog sveta pojavio strah od novog rata, političari su shvatili da je bolje i za njih i za zemlju da se dogovore", rekao je Lajčak.

On je pojasnio da mere koje je on doneo nisu smanjivale uticaj entiteta, već je trebalo da olakšaju donošenje odluka na nivou Vlade i parlamenta.

"Sva tri konstitutivna naroda su osetljiva na zaštitu svojih interesa. Da su ove mere ta prava ugrozile, reakcija bi bila veoma negativna sa sve tri strane. Zato ova reakcija nema veze sa suštinom, nego je rezultat nepoverenja, koje ovde postoji", rekao je Lajčak.

"Kada sam uvodio mere, nastavio je on, "razmišljao sam o funkcionalnosti Saveta ministara i parlamenta. Nisam, uopšte, spekulisao o bilo kakvom regijalnom konceptu. BiH nije talac Kosova. Ova zemlja je izgubila puno vremena i treba da gledamo kako da se priključi EU".

Na pitanje do kada će ostati protektorska "bonska ovlašćenja", odgovorio je da je odluka o tome u nadležnosti Saveta za provodjenje mira.

"Sigurno je da niko nije za to da ona ostanu duže nego što je potrebno. Kada budemo videli da ovlašćenja nisu potrebna i kada domaći političari počnu donositi odluke u rokovima koji su potrebni i u skladu sa evropskim standardima, onda niko neće držati bespotrebno ni visokog predstavnika, ni njegova ovlašćenja", rekao je Lajčak.

Što se tiče procesa rešavanja konačnog statusa Kosova, on je rekao da mu njegova pozicija ne dozvoljava da iznosi svoje lično mišljenje vezano za Kosovo i da komentariše stavove bilo koje članice EU, pa i svoje zemlje.

"Razmišljam o BiH i meni je ključno da BiH napreduje. Neću dozvoliti da se veštački pravi veza izmedju Kosova i BiH", zaključio je Lajčak.

Lajčak sa Tadićem razovarao o situaciji u Bosni

Lajčak je razgovarao u četvrtak uveče u Beogradu s predsednikom Srbije Borisom Tadićem o aktuelnoj situaciji u regionu.

On je, posle sastanka, rekao televiziji B92 da je Tadića informisao o političkoj situaciji u BiH i da je izrazio zadovoljstvo zbog privrženosti političkih lidera BiH evropskim integracijama.

Upitan da li očekuje posledice raspleta kosovske krize u BiH, on je odgovorio odrečno, istakavši da ta zemlja ima svoje "izazove i probleme", ali da nije "talac Kosova".

"Ne postoji nijedan razlog da se meša Bosna sa Kosovom, ali ne mogu da ignorišem činjenicu da je Kosovo deo regiona i da će stvarati neku atmosferu u regionu. U tom smislu, sve je povezano, ali ne direktno. Sve je u rukama političara u BiH", rekao je Lajčak.

Lajčak je rekao da je tokom razgovora čuo mišljenje Tadića vezano za situaciju u BiH, regionu i Kosovu.

Govoreći o odnosima Srbije i BiH, on je rekao da se Beograd ne meša u unutrašnje stvari Bosne.

On je dodao i da Srebrenica ne može da se izuzme iz sastava BiH, što je bila ideja pojedinih bošnjačkih političa, jer su granice izmedju entiteta jasno definisane.

Lajčak se u četvrtak u Beogradu sastao s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, a u petak će razgovarati sa srpskim ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image