• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Haško tužilaštvo htelo ceo hrvatski vrh

Dokument Haškog tužilaštva iz 1996. godine pokazuje da je kompletan politički i vojni vrh Hrvatske trebao završiti u Hagu zbog napada na Krajinu 1995. godine, piše "Jutarnji list".

Dokument Haškog tužilaštva iz 1996. godine pokazuje da je kompletan politički i vojni vrh Hrvatske trebao završiti u Hagu zbog napada na Krajinu 1995. godine, piše "Jutarnji list".

Iz internog memorandum tužilaštva od 25. septembra 1996. godine pod naslovom "Strategija: istražni postupak za Krajinu - cilj: dokazati 'čišćenje'" koji je sastavio Joakim Robertson, proizašle su mnoge akcije koje je tužilaštvo kasnije sprovelo u saradnji s hrvatskim vlastima.

Robertsonova ekipa je do 15. jula 1996. godine prikupila veliku količinu dokumentacije, dokaza i fotografija koje su načinile brojne medjunarodne institucije, a imali su pomoć i stranih obaveštajnih službi, medju kojima i Francuske i Nemačke.

Ciljevi tog istraživačkog tima bile su ključne političke osobe u Hrvatskoj: predsednik Franjo Tudjman, šef njegovog kabineta Hrvoje Šarinić, ministar spoljnih poslova Mate Granić, ministar odbrane Gojko Šušak i ministar unutrašnjih poslova Ivan Jarnjak.

Medju vojnim osobama ciljevi su bili generali Zvonimir Červenko, Ante Gotovina, Ivan Čermak, Mirko Norac, Damir Krstičević i Ivan Korade, a medju licima koja su potencijalni ciljevi odnosno osumnjičenici nalaze se i generali Imra Agotić, Vinko Vrbanac, Pavao Miljevac i pukovnici (brigadiri) Darko Keresa i Marijan Cvetko.

Iako je Krstičević još tada bio istaknut kao vojno lice koje je cilj istražnog postupka, nikad nije saslušan niti kao osumnjičeni, niti kao optuženi.

U materijalima tužilaštva Krstičević se pominje u vezi s Bosnom i Hercegovinom i operacijama u okolini Mrkonjić Grada i protiv njega je po nepotvrdjenim informacijama tužilaštvo BiH povelo istražni postupak.

Dokument je za Internet stranu index.hr komentarisao i bivši šef hrvatske diplomatije Mate Granić, rekavši da su u državnom vrhu 1998. godine čuli da se sprovodi istraga o "Oluji" i da se istražuje i sam predsednik Tudjman.

Granić je 2002. godine opet čuo da je Hag zatražio transkripte vezane za 20 ljudi iz državnog vrha u vreme "Oluje", dodavši da se nakon objavljivanja dokumenta vidi da je "cilj Haškog suda bio izjednačiti krivnju izmedju Hrvatske i agresora".

On je rekao i da je Hag istraživao "jednu čistu i legitimnu akciju zasnovanu na rezolucijama Saveta bezbednosti UN koja je pomogla SAD i Evropskoj uniji da uspostave mir na ovim prostorima".

Granić je ocenio i da je politički deo optužnice bio izrazito tendenciozan i da nije imao nikakvu realnu podlogu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image