• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sporazum o saradnji dva srpska parlamenta

Povodom Dana RS i krsne slave Svetog Stevana, u Banjaluci će se održati više manifestacija posvećnih šesnaestogodišnjici postojanja RS, kojima će prisustovati i predsednik Srbije Boris Tadić. Igor Radojičić i Oliver Dulić potpisaće u Banjaluci protokol o parlamentarnoj saradnji. Predsednici Narodnih skupština Republike Srpske i Srbije potpisali su Sporazum o saradnji ta dva parlamenta.

Predsednici Narodnih skupština Republike Srpske i Srbije Igor Radojičić i Oliver Dulić potpisali su u Banjaluci Sporazum o saradnji ta dva parlamenta.

Radojičić je rekao novinarima da će ovaj sporazum omogućiti saradnju skupštinskih radnih tijela u 13 oblasti. On je istakao da potpisani sporazum predstavlja osnov za dalju saradnju u čitavom regionu i da je otvoren za sve druge koji žele da sarađuju sa parlamentima RS i Srbije.

Dulić je rekao da RS i Srbija nemaju administrativnih kapaciteta i da je jako važno da podijele iskustva u procesu evropskih integracija.

"Važno je da se naši parlamenti u budućnosti mnogo više bave pitanjima povećanja standarda i ekonomske saradnje, jer samo to može da doprinese da ovo bude region srećnih i ponosnih građana", istakao je Dulić.

On je dodao da će 26 skupštinskih tijela raditi na realizaciji sporazuma, koji treba da bude model saradnje parlamenata u regionu.

Potpisivanju Sporazuma o saradnji dva parlamenta prisustvovali su predsjednici Srbije Boris Tadić i RS Rajko Kuzmanović, te premijer Srpske Milorad Dodik.
Tadić je rekao da je ovo prilika da predstavnici građana u oba parlamenta zajednički rade na podizanju kapaciteta kako bi bio ostvaren zajednički cilj, a to je prosperitetno društvo i bolji životni standard svih građana.

Kuzmanović je istakao da je potpisani sporazum najlepši poklon koji je Srpska dobila za Dan Republike i krsnu slavu. Premijer Dodik je rekao da je potpisivanje ovog sporazuma izuzetno važno u uslovima kada se traži svaki znak priznanja za RS kao uspješnu demokratsku zajednicu.

On je dodao da Srpska u svakom momentu očekuje pomoć od Srbije, ali da je spremna da svojim skromnim kapacitetima pomogne narodu u Srbiji.

Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić, član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Milorad Živković i ambasador Srbije u BiH Grujica Spasović.

Republika Srpska slavi šesnaesti rodjendan

Osporavana ili ne, Republika Srpska obeležava 16 godina postojanja i Dan republike, koji se praznuje kao praznik i ujedno i krsna slava RS - Sveti arhidjakon i prvomučenik Stefan.

Republika Srpska osnovana je 9. januara 1992. godine, kada je Skupština srpskog naroda u BiH usvojila Deklaraciju o proglašenju Srpske Republike Bosne i Hercegovine, čime je RS postala subjekt, prvo internog, a zatim i medjunarodnog prava.

Odluci srpskih poslanika, koji su na prethodnim višestranačkim izborima legalno izabrani u Skupštinu Republike BiH, prethodila je nelegitimna odluka tadašnjeg vodjstva bosanskih Muslimana (Bošnjaka) i Hrvata da zatraže da Evropska zajednica prizna nezavisnost BiH, što je bilo u suprotnosti sa važećim Ustavom BiH koji je isključivao mogućnost da jedan narod bude preglasan od strane druga dva.

Prvi ustav RS je dobila 28. februara 1992, a ime u Republika Srpska zvanično je promijenjeno 12. avgusta 1992. godine. Medjunarodno priznanje RS dobila je 21. novembra 1995. godine, kada je potpisivanjem mirovnog sporazuma u američkoj vojnoj bazi Rajt-Paterson u Dejtonu okončan četvorogodišnji gradjanski rat u BiH i RS priznata kao jedan od dva državotvorna subjekta Bosne i Hercegovine.

Dejtonskim sporazumom konačno je odredjeno da RS obuhvata 49 odsto teritorije Bosne i Hercegovine, dok je drugom entitetu - Federaciji BiH - pripalo 51 posto.

Arbitražnom odlukom o statusu Brčkog i uspostavljanjem Distrikta Brčko 2000. godine, teritorije oba entiteta su umanjene otprilike za 0,5 do jedan posto u korist novooformljenog distrikta. Republika Srpska danas ima površinu od 25.053 kvadratnih kilometara na kojoj, prema poslednjim zvaničnim procjenama iz 2004. godine, živi 1.471.529 stanovnika.

Pritisci i sankcije

Prethodnih godina, RS je bila suočena sa medjunarodnim pritiscima za unitarizaciju BiH, što je bivalo praćeno smenjivanjem demokratski izabranih predstavnika RS i stranačkih političara.

U tu grupu pritisaka spada i niz iznenadnih haških procesuiranja vidjenijih srpskih političara koji su pre toga bili na visokim funkcijama.

Mnogobrojnim odlukama visokih predstavnika izbacivani su ili ubacivani zakonski akti u entitetske ustave ili jednostavno prenošene entitetske ingerencije na nivo BiH.

Drugi veliki problem RS bila je ekonomska i socijalna situacija. Srpska je godinama bila pod sankcijama jednog dela medjunarodne zajednice, donacije nisu dolazile i postavljalo se pitanje njene održivosti.

Predsednik vlade RS Milorad Dodik, govoreći o rodjendanu RS, ocenio je da Srpska može da bude zadovoljna svojim statusom, jer se pokazala i dokazala kao nezaobilazan faktor društveno-političkih odnosa u regiji.

"RS je za prvih 16 godina svog postojanja imala teških godina i mnogo puta je morala da dokazuje svoje pravo na postojanje, ali danas je ona jasno pozicionirala svoju ulogu u BiH", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je istakao da RS više nikada neće biti predmet namernog urušavanja, naglašavajući da danas ima posebnu ulogu u BiH, te da se više ništa ne može desiti bez saglasnosti RS.

Venci i sveće za poginule borce RS

Republika Srpska (RS) i na šesnaesti rodjendan odaje poštu poginulim borcima i civilima u proteklom ratu.

Na Spomen-kosturnici na Novom gradskom groblju u Banjaluci danas su povodom obeležavanja 9. januara - Dana Republike i krsne slave RS Svetog arhidjakona Stefana, položeni venci i zapaljene sveće za pokoj duša poginulih pripadnika VRS i civila. Vence su položili delegacija predsjednika RS, predstavnici RS u zajedničkim organima BiH, delegacija Narodne skupštine RS i Vlade RS, te delegacija Veća naroda RS.

U Spomen-kosturnici na gradskom groblju u Banjaluci još se nalazi više od 300 ekshumiranih, neidentifikovanih tela srpskih civila i vojnika nastradalih u proteklom otadžbinskom ratu.

Takodje, povodom Dana Republike danas su u Banjaluci na spomenik palim borcima Vojske RS i na spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Drugom svetskom ratu položeni venci i cveće.

Vence na spomenik palim borcima VRS na groblju "Sveti Pantelija" položio je predsjednik RS Rajko Kuzmanović, član Predsjedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović i drugi predstavnici RS u zajedničkim organima BiH, delegacija Narodne skupštine RS na čelu sa predsjednikom parlamenta RS Igorom Radojičićem, te delegacija Vlade RS koju je predvodio premijer RS Milorad Dodik.

Parastosom i polaganjem venaca na Spomenik palim borcima, u Zvorniku je danas obeležen 9. januar - Dan Republike Srpske (RS).

"RS je stvorena voljom njenog naroda i životima boraca koji su ginuli za njeno stvaranje", rekao je predsjednik Skupštine Boračke organizacije Zvornik Mile Vukadinović Vukadinović i naglasio da je dokaz za to i spomenik u Zvorniku podignut u slavu 1080 boraca.

Načelnik opštine Višegrad Miladin Milićević rekao je na svečanom prijemu povodom 16. rodjendana i krsne slave Republike Srpske da je Srpska večna kolevka srpskog i ostalih naroda, koju su stvorili borci otadžbinskog rata, a da je na političarima da je demokratski brane i odbrane.

Milićević je na svečanom prijemu za predstavnike političkog i privrednog života opštine rekao da je u opštini Višegrad za Srpsku dalo živote više od 400 boraca, čija su imena vječno urezana u srpskom kolektivnom sjećanju i na spomen-obilježjima.

Republika Srpska još traži više od 2.000 srpskih boraca i civila nestalih u proteklom ratu.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image