• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Šminkanje" istorije u Jasenovcu

Reljef posvećen jasenovačkim žrtvama, antologijsko delo vajara Dušana Džamonje, izbačen je iz nove muzejske stalne postavke. Reljef je bio deo kompleksa jasenovačkog memorijalnog centra od 1968. godine.

Reljef posvećen jasenovačkim žrtvama, antologijsko delo vajara Dušana Džamonje, izbačen je iz nove muzejske stalne postavke. Reljef je bio deo kompleksa jasenovačkog memorijalnog centra od 1967. godine.

Komentarišući ovaj akt, poznati skulptor je za “Vjesnik” izjavio da ga je direktorka Spomen područja Jasenovac Nataša Jovičić telefonom obavestila da je reljef uklonjen uz obrazloženje da se koncepcijski ne uklapa u novu muzejsku postavku. Jovičićeva je, na Džamonjinu primedbu da je uklanjanje reljefa ravno varvarskom činu rušenja spomenika, odgovorila da se radi o običnom reljefu.

Džamonja je zatim istakao da se ne radi o običnom reljefu niti o inventaru muzejske postavke, već o integralnom spomeničkom delu jasenovačkog područja, koje, kao takvo, mora ostati na tom području.
Jovičićeva je na to odgovorila da je reljef jasenovačkim žrtvama deo bivše stalne postavke i da se ne slaže s novom muzejskom koncepcijom i savremenom postavkom.

Na uklanjanje reljefa sa zgražavanjem je reagovala je i Jevrejska opština u Zagrebu. “Obrazloženje da se reljef ne uklapa u današnji koncept postave jasenovačkog spomen-područja podseća nas na obrazloženje gradonačelnika Zagreba u vreme NDH Ivana Vernera, kada je srušena zagrebačka sinagoga”, saopštila je Jevrejska opština.

Jovičićeva je rekla da “skulptura Dušana Džamonje nije ni uništena, ni bačena, ni minirana, već privremeno pohranjena u Gliptoteci HAZU dok se ne odluči gde će ubuduće biti” i ponovila da nije reč o spomeniku kulture, već o reljefu koji je bio deo stare postavke.

"Reljef jasenovačkim žrtvama" postavljen je 1967, pošto je Džamonja za njega osvojio prvu nagradu na anonimnom konkursu. Nastao je u vreme kada se Džamonja u potpunosti angažovao protiv ratnih zločina i ostvario vrhunska dela kao što su "Napuštena katedrala", posvećena žrtvama u koncentracionog logora Dahau, projekat za Aušvic ili Spomenik decembarskim žrtvama u zagrebačkoj Dubravi, koji su dobili svetske nagrade i priznanja.

Uklanjanje reljefa drugi je skandal koji se u decembru dogodio u vezi sa upravom u spomen-području Jasenovac. Prethodno je, nakon isteka mandata direktoru tog kompleksa Slavku Goldštajnu, Savet Jasenovca odbio imenovanje kandidata srpske zajednice u tom savetu, istoričarke Zorice Stipetić, već je na tu funkciju izabran bivši aktivista Crvenog krsta u Novskoj Zoran Perić.

Predstavnici Srba, Jevreja, antifašističkih boraca i logoraša povukli su se iz rada Saveta.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image