U ovom predmetu utvrđeno je da su kineski državljani koji posluju u BiH i sa njima povezana preduzeća i pravna lica duži period vršili krijumčarenje i iznošenje velikih količina novca iz BiH na područje Hrvatske, te dalje u inostranstvo.

Šef Odeljenja za sprovođenje propisa u Regionalnom centru UIO Tuzla Mehmedalija Osmić rekao je da je planiran pretres više od 20 objekata, a u da u Upravi bude ispitano više od 20 lica, državljana BiH, Hrvatske i Kine.

Osmić, koji je i član Štaba akcije "Kurir", izrazio je zadovoljstvo ovom akcijom koja se izvodi u zajedničkoj saradnji Agencije za istrage i zaštitu (Sipa) i UIO i regionalnih centara sa odjeljenjima za poreze i sprovođenje propisa, Tužilaštva BiH, te hrvatskog USKOK-a.

"Više meseci pratimo ovu kriminalnu grupu koja je dobro organizovana", rekao je Osmić na konferenciji za novinare u Tuzli i dodao da je cilj kriminalne grupe udruživanje radi izvršenja krivičnog djela poreske utaje i pranja novca.

Ističući da je izvršen pretres poslovnih i magacinskih prostorija, pravnih lica, kao i putničkih i teretnih automobila, Osmić je rekao da je pronađena veća količina novca, dok će biti privremeno oduzeto više vozila.

On je ocenio da je cilj grupe pljačkanje BiH u iznosu od nekoliko desetina miliona evra.

Osmić je rekao da je ova grupa uvozila robu koja je završavala u magacinima i prodavana na crno, a novac koji su sakupili prenošen je ilegalno u Hrvatsku i polagan u jednu banku, odakle je završavao u Kini.

Osmić je naglasio da se zna ko je radio sa njima od službenika banke i gdje je bilo mesto na kojem se novac sakupljao.

Grupa je delovala na području distrikta Brčko, tržnice "Arizona", Orašja, Sarajeva, Tuzle, kao i u nekim mestima u Hrvatskoj.

Sipa: Oduzeto više od 200.000 evra

Pripadnici Sipe su, u okviru istrage krijumčarenja novca u Hrvatsku, pretresli 17 lokacija na širem području BiH i pronašli više od 200.000 evra, koji će biti privremeno oduzeti.

Operativna akcija "Kurir" provedena je u saradnji sa policijskim službenicima Policije Brčko distrikta, MUP-a Tuzlanskog i Posavskog kantona, saopšteno je iz Sipe.

Osumnjičeni se terete da su od avgusta 2014. do decembra ove godine udruženo delovali tako da su u više navrata iz BiH, preko Graničnog prelaza Orašje, u Hrvatsku nelegalno prenosili novac u gotovini, polagali na bankovne račune otvorene u bankama na teritoriji Hrvatske, a potom slali pravnim i fizičkim licima na račune otvorene u poslovnim bankama u Kini.

Robu kupljenu novcem koji je prebacivan na račune u kineskim bankama osumnjičena lica su prodavala "na crno" na području BiH.

Nezakonitim aktivnostima osumnjičenih lica iznesen je novac u vrednosti većoj od 23,4 miliona konvertibilnih maraka, čime su oštetili Budžet BiH za više od tri miliona KM.

Akciji je prethodila višemesečna složena kriminalistička istraga u okviru koje su dokumentovane nezakonite aktivnosti osumnjičenih osoba i pravnih lica.

Prilikom pretresa pronađeno je više od 200.000 KM, oružje, poslovna dokumentacija, više putničkih i teretnih vozila koja će biti privremeno oduzeta.

Akcija "Kurir", koju po nalogu Suda i Tužilaštva BiH, vrše pripadnici Sipe i UIO, počela je jutros rano i još traje.