• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nije otac deteta, a plaća kaznu zbog alimentacije

Izvor mondo.me

Uprkos rezultatu DNK testa koji je pokazao da nije biološki otac deteta koje je rođeno u braku sa bivšom suprugom, četrdesetogodišnji Podgoričanin je zbog neplaćanja alimentacije osuđen na dvomesečnu robiju i novčanu kaznu.

Za situaciju u kojoj se našao pre svega krivi crnogorske propise tvrdeći da je na njegovom primeru dokazano da je život uvek korak ispred zakona.

Zbog nelogičnosti u zakonu izgleda da ću stalno ležati u zatvoru. Isto tako neću platiti ni novčanu kaznu koju mi je sud odredio, pa ću i zbog toga ponovo završiti iza rešetaka. Ostajem pri stavu da nisam dužan plaćati alimentaciju detetu koje nije moje, pa i po cenu da me stalno šalju na robiju tvrdi ovaj Podgoričanin u izjavi za "Pobjedu".

Razlog zbog kojeg je pravosuđe stalo na stranu majke je zato što je njegov zahtev za osporavanje očinstva zastareo. Tumačeći ovu pravnu situaciju, advokat Velibor Marković pojasnio je da Porodični zakon predviđa da muž može osporiti očinstvo deteta u roku od šest meseci od dana saznanja za činjenicu da on nije otac, ali najkasnije do navršene pete godine života deteta.

"Majka može osporiti očinstvo šest meseci od rođenja deteta, a dete može taj postupak da inicira do navršene 23. godine", objasnio je advokat Marković.

 On je naveo da je ista situacija i kada se radi o rokovima za pokretanje postupka za utvrđivanje očinstva.

"Ocem deteta rođenog za vrijeme trajanja braka, ili u roku od 300 dana od prestanka braka, smatra se muž majke deteta. Radi se o oborivoj pretpostavci i u tom slučaju potrebno je prvo pokrenuti postupak protiv lica koje se po zakonu smatra ocem, a to je muž majke deteta. Tek ukoliko se njegovo očinstvo ospori sa uspehom, onda se pokreće spor radi utvrđivanja očinstva lica za koje se tvrdi da je biološki otac deteta", objasnio je Marković.

Prema njegovim rečima, ukoliko je procedura utvrđivanja očinstva pokrenuta bez prethodnog osporenog očinstva osobe za koju se zakonom pretpostavlja da je otac, postupak se mora prekinuti.

On navodi da u praksi ima slučajeva da su sudovi utvrđivali očinstvo bez prethodnog osporenog očinstva muža majke deteta iako je dete rođeno za vreme trajanja braka ili u roku od 300 dana od prestanka braka.

Opširnije na mondo.me.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sp

Znaci u cg se moze odrediti zatvor kao posledica neizvrsavanja parnicne presude , ili kao posledica nemogucnosti prinudnog izvrsenja na novcanim sredstvima ??? Jako zanimljivo ! I to supletorni zatvor ni u SFRJ nije mogao da traje duze od 30 dana. Nesto je nelogicno i cudno tu. Drugo ako je oboriva pretpostavka da je otac deteta rodjenog u braku ili 300 dana po prestanku bracnog odnosa supruznik majke, zar postoji bolji nacin da se ta pretpostavka obori , od pravosnazne presude donete u postupku za utvrdjivanje ocinstva ??? Zasto potencijalnog bioloskog oca ili majku kao pravno zainteresovane strane ucenjivati i uslovljavati da prvo idu u postupak osporavanja ocinstva , pa kad tu dobiju presudu , da tek onda mogu da pokrenu postupak utvrdjivanja ocinstva ??? Nema ni zivotne ali ni pravne logike u takvom tumacenju , tako da je onaj deo sudske prakse u CG koji je zauzeo drugaciji stav u stvari progresivniji deo pravosudja, i jednostavno su u pravu kada tako postupaju. Nema boljeg nacina za obaranje oborive pretpostavke od pravonsnazne presude , a utvrdjivanje i osporavanje ocinstva su u stvari samo dva lica iste medalje koja se zove paternitetski spor. Narocito je cudno da u CG nemaju DNK analizu , cudnije i od zatvora je to , jer je danas lako i sigurno utvrdjuje ko je otac. Nesto tu ne stima , ali i ja svasta pisem, Cg i pravosudje ,ne idu zajedno ,ali vole ljudi pravnu nauku,narocito u Bg.

Ahtung

Poštene crnogorke.

special image