• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srđan Aleksić - simbol ljudskosti u ratu

U nedelju se navršava 15 godina od smrti Srđana Aleksića, koga su ubila četvorica pripadnika Vojske Republike Srpske, jer je pokušao da od njih odbrani prijatelja Alena Glavovića, Bošnjaka iz Trebinja.

Kopredsednik Igmanske inicijative Aleksandar Popov izjavio je u subotu uveče da gradovi u regionu treba da jednoj od svojih ulica daju ime po Srđanu Aleksiću, mladiću koji je pre 15 godina ubijen jer je u rodnom Trebinju pokušao da zaštiti svog prijatelja Bošnjaka.

Popov je na tribini u Novom Sadu rekao da je jako važno da taj simbolički gest ljudskosti ne bude zaboravljen, pošto su ožiljci od rata u regionu i dalje veoma živi.

On je naveo da je u toku izrada idejnog rešenja spomenika, koji bi trebalo da bude podignut u Trebinju i najavio da će nevladine organizacije otvoriti i žiro-račun za prikupljanje dobrovoljnih priloga građana iz regiona za podizanje spomenika Aleksiću.

Filozof Milenko Perović ocenio je da je Srđan Aleksić "metafora dobra i ljudskosti", kao i da je njegovo delo, na žalost, jedno od retkih sličnih dobrih dela u moru zla koje se dešavalo i koje se još dešava.

"Na ovim prostorima nije pobedila ljudskost, već životinjstvo", ocenio je Perović i dodao da nije slučajno što se od javnosti u Srbiji ne samo skrivaju razmere zločina već i primeri ljudskosti poput primera Srđana Aleksića.

Pre 15 godina Srđana Aleksića su ubila četvorica pripadnika Vojske Republike Srpske, jer je pokušao da od njih odbrani prijatelja Alena Glavovića, Bošnjaka iz Trebinja.

Napadači su tada nasrnuli na Aleksića i pretukli ga kundacima. Od zadobijenih povreda prvo je pao u komu, a zatim, šest dana kasnije, podlegao povredama, 27. januara 1993. godine.

Jedan od četvorice napadača poginuo je nekoliko meseci kasnije na ratištu, dok su ostala trojica bili osuđeni na po dve godine i četiri meseca zatvora.

Alen Glavović danas živi u Švedskoj i svake godine obilazi grob svog spasioca. Srđan Aleksić bio je juniorski rekorder u plivanju i bavio se amaterskim pozorištem.

Srđanu Aleksiću je 20. juna prošle godine posthumno dodeljena Povelja Helsinškog odbora za ljudska prava u Bosni i Hercegovini.

Više od 120 nevladinih organizacija iz regiona založilo se u četvrtak kod gradskih vlasti u regionu da jednoj ulici u svojim gradovima daju ime Srđana Aleksića.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image