• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Milo Đukanović: Nemamo plan B

Izvor mondo.me

Crnogorski premijer Milo Đukanović rekao je da politička i bezbjednosna stabilnost Crne Gore ne može biti dovedena u pitanje eventualnim izglasavanjem nepoverenja Vladi.

Đukanović je, u crnogorskom parlamentu gde je u toku rasprava o povjerenju Vladi, rekao da DPS nema plan "B" u slučaju izglasavanja nepoverenja Vladi.

"Želimo da proverimo legitimitet Vlade i da nakon toga nastavimo razgovor sa onima koji su zainteresovani za organizaciju slobodnih parlamentarnih izbora, da stvorimo uslove da se konstituiše kredibilna vlast i da Crna Gora nastavi putem demokratskog razvoja", rekao je Đukanović, koji je i predsednik Demokratske partije socijalista (DPS).

On je naveo da inicijativu o proveri poverenja Vladi nije pokrenuo sa unapred definisanom kalkulacijom da će u parlamentu imati sigurnu podršku većine.

Šef Poslaničkog kluba opozicione Socijalističke narodne partije Aleksandar Damjanović rekao je da je crnogorska Vlada loše završila rad i da nema legitimitet, bez obzira na rezultat glasanja.

"Razlozi kojih smo glasali protiv izbora Vlade u decembru 2012. godine su ostali, a pojavili su se i neki novi", rekao je Damjanović.

On smatra da je idealno vreme da bude formira tehnička vlada i pripremljen ambijent da bi, nakon slobodnih i fer izbora, bila uspostavljena demokraska vlada.

Predstavnik opozicionog Demosa Miodrag Lekić očekuje da će biti izglasano nepoverenje Vladi, koja je, kako kaže, nelegitimna i doprinela je kriminalizaciji društva i ekonomskom sunovratu države.

"Sada se otvara pitanje koje je od državnog interesa, a to je da li će se iz ove duboke krize izaći demokratskom tranzicijom", rekao je Lekić.

On ističe da je jedna od mogućnosti sprovođenje rešenja koja bi politički proces pretvorila u tok koji ne bi ugrozio stabilnost države, a druga je radikalizovanje prilika.

Raspravu u parlamentu obeležile su i međusobne optužbe predstavnika vladajućih stranaka DPS-a i Socijaldemokratske partije.

 Poruka premijera je danas bila da "n
akon ove sednice nema više mesta za one koji su navikli da istovremeno budu i vlast i opozicija", a odnosi se na koalicionog partnera u vladi.


Ispred zgrade u centru Podgorice dok se održavala sednica Vlade je održan protest opozicije.

Opozicija blokirala saobraćaj

Đukanović, koji je poručio da je kriza u odnosima partnera u vladajućoj koaliciji (DPS- SDP) kulminirala ocenama da je vlada tehnička i da je njeno trajanje politički racionalno do trenutka donošenja odluke o pozivu NATO za otpočinjanje pristupnih pregovora sa Crnom Gorom.

Zbog toga je, kaže, i pokrenuo pitanje poverenja vladi.

"Sled političkih događaja pojačao je nepoverenje u odnosima DPS-SDP. Ovakvo nekonzistentno funkcionisanje vlasti tolerisao sam samo zarad dobijanja pozivnice za NATO", istakao je Đukanović, naglašavajući da je poseban kamen spoticanja u odnosima sa SDP-om bio na polju značajnih investicija.

Đukanoviću najviše smeta to što crnogorska politička scena nije u zadnje vreme postavila jasnu linija između opozicije i vlasti.

"Svi su postali vlast - neko regularno principom izbora, neko neregularno. I svi su postali izvršna vlast", istakao je Đukanović.

Poručuje i da ispitivanje poverenja vlasti ne može ugroziti demokratske procese društva.

"Više puta sam čuo lansirane i iskonstruisane optužbe da je to potez koji će ugroziti započeti politički dijalog. To su tendiciozne, izmišljene ocene. Još nisam čuo ocenu zašto bi imali tajni motiv za pokretanje poverenja vladi. To je neodgovorna galama partija kojima ne odgovara raščišćavanje političke magle. Jasno je da nakon ove sednice neće imati mesta za uloge oni koji su se navikli da istovremeno budu i vlast i opozicija. Preciznije da budu vlast zbog svih pogodnosti koje im taj status donosi i istovremeno nevješto prikrivena podrška svima koji tu vlast podrivaju, ne mareći za posledice po interese Crne Gore", jasan je crnogorski premijer.

Na drugoj strani, lider SDP-a Ranko Krivokapic tvrdi da ova vlada traži podelu parlamenta, poslušnike, a ne poslanike.

"U ovoj državi građanin je suveren. Sve to ova vlada nije shvatila. Ova vlada traži pođelu parlamenta, poslušnike, a ne poslanike. To je neznanje, koje vodi u korupciji. Mi smo tu da budemo ne opozicija vlasti, već dogovora što parlament mora biti", rekao je Krivokapić.

Ipak, poručuje premijeru, kada svi odu on će biti tu da brani Đukanovićeva dostignuća.

"Ja ću biit poslednji koji ću odustati da branim ono što ste stvorili gospodine Đukanoviću. Kada svi odu ja ću biti tu da branim vaša dostignuća. Ovoj Crnoj Gori treba ime Mila Đukanovića, ali koji nije ugrožen od Mila Đukanovića. Onog Mila Đukanovića koji je doneo istorijske stvari Crnoj Gori, a koga ugrožava ovaj Milo Đukanović. To je moja državna dužnost, a ne lična. A vi idete u besmisao", odgovorio je Krivokapić.

Sjednica Skupštine Crne Gore prekinuta je u 18.00 časova, a nastavak je zakazan za sutra u 11.00 časova kada je planirano i glasanje o poverenju Đukovićevom kabinetu.

Za izglasavanje poverenja, DPS-u je potrebna podrška 41 poslanika.

Crnogorska Vlada je izabrana 4. decembra 2012. godine, glasovima parlamentarne većine koalicije formirane uoči i nakon poslednjih parlamentarnih izbora.

"U većem delu trogodišnjeg mandata, posebno nakon predsedničkih izbora 2013. godine, nije bilo jasne i kontinuirane političke podrške te parlamentarne većine Vladi, koja je njenom voljom izabrana", kaže se u obrazloženju zahteva da se glasa o poverenju Vladi.

Takva promena odnosa među parlamentarnim partijama, kako se navodi, zamaglila je jasnu liniju odgovornosti između vlasti i opozicije u parlamentu, ugrozila i Ustavom propisani model podele vlasti i optimalnu funkcionalnost Vlade, time i političkog sistema u celini.

Ističe se da je kriza u odnosima partnera u vladajućoj koaliciji (DPS- SDP) kulminirala ocenama da je Vlada tehnička i da je njeno trajanje politički racionalno do trenutka donošenja odluke o pozivu NATO za otpočinjanje pristupnih pregovora sa Crnom Gorom.

"Kako je taj najvažniji prioritet državne politike Crne Gore u 2015. godini uspešno obavljen, stekli su se uslovi da se na Ustavni način proveri politički legitimitet Vlade i da se političkim partijama koje smatraju da nema podršku parlamentarne većine, pruži prilika da glasanjem protiv delegitimišu izvršnu vlast u državi", kaže se u obrazloženju.

Pitanje svog poverenja Vlada, kako se navodi, postavlja sa željom da pokaže odgovoran odnos prema izbornoj volji građana na parlamentarnim izborima 2012. godine.

"To je primerena odgovornost nakon što su poslednjih godina saopštene teške političke ocene o radu Vlade i od jednog koalicionog partnera koji je njen konstituent od 1998. godine“, navodi se u zahtevu Vlade da u Skupštini Crne Gore postavi pitanje svog poverenja.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

REPUBLIKA SRPSKA

Daće Milo g..... EU za ulazak.

Dejan ČA

I došao je kraj...!

Serbia forever

Covek je na vlasti vec 27 godina, dosao je prevratom na ulici, jedino tako ce otici, nikako drugacije! Ni Milosevic nikad ne bi otisao, da mu policija nije otkazala poslusnost!

special image