• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ISTRAŽIVANJE EU: Hrvatska vlast drpa za "sve pare"

Izvor Tanjug

Hrvatska je članica Evropske unije s najvećim nivoom korupcije u javnim nabavkama, i sa Rumunijom i Bugarskom spada u najkorumpiranije države EU-a, pokazalo je istraživanje koje je naručio Evropski parlament.


Istraživanje, koje je sproveo ugledni institut RAND Evropa, kaže da Hrvatska, Rumunija i Bugarska predvode grupu od četrnaest zemalja EU-a koje imaju iznadprosečan nivo korupcije.

Po indeksu rizika od korupcije u javnim nabavkama Hrvatska je na samom vrhu, ispred Kipra, Litvanije i Rumunije.

Hrvatska, Bugarska, Rumunija i Litvanija zbog korupcije godišnje izgube oko 15 posto BDP-a.

Analiza neprofitnog instituta RAND Evrope, koja se zasniva na tri scenarija i nekoliko metodoloških pristupa, pokazala je da korupcija Evropsku uniju godišnje košta između 179 i 990 milijardi evra.

Korupcija ima značajan društveni i politički uticaj jer podstiče nejednakost, organizovani kriminal, slabiju vladavinu prava, lošiju izlaznost na izbore i nepoverenje prema evropskim institucijama, stoji u istraživanju

Iz tih razloga RAND Evrope predlaže zakonske i regulatorne mere na državnim razinama, a jedna od njih je proširenje zaštitnog Mehanizma saradnje i provere (CVM) na veći broj EU članica.

CVM mehanizam mera je koju je pokrenula Evropska komisija uoči ulaska Rumunije i Bugarske u EU kako bi pripomogla tamošnjim pravosudnim reformama te borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Hrvatskoj bi uvođenje tog mehanizma, po jednom od scenarija, godišnje potencijalno moglo uštedeti oko 2,2 milijarde, a Evropskoj uniji oko 70 milijardi evra, ocenjuje se u istraživanju.

RAND Evrope predlaže i osnivanje Evropskog ureda javnog tužitelja koji bi proširio ograničeno područje delovanja OLAF-a, evropskog biroa za suzbijanje prevara te uvođenje javnog sistema nabavke (e-procurement), prenela je Hina.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nikola

Hrvatska, Rumunija, Bugarska.. odabrano drustvo.. da se skupe svi zajedno nemaju ni pola od dovoljnog za EU! Bugarska sa infrastrukturom Makedonije (izuzmite 501 spomenik u Skoplju) Hrvatska sem auto puta (koji ih je ekonomski zaklao) nema nista... sta li mi uporno guramo tamo nije mi jasno

Maat

Zato Hrvati i sprecavaju Srbiju da udje u EU. Znaju oni ko je opasna konkurencija!

Bor-Zagubica preko Crnog Vrha

Pa sta su oni mislili?Pa gde ce Rumuni ,Bugari ,Hrvati.da budu posteni?Pa oni jedva cekaju da zavrnu nekog .Pa oni i sami sebe kradu .

special image