• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sud u Strazburu još čeka sudiju iz Crne Gore

Intervenciju Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu do sada su zatražila 134 građanina Crne Gore, ali njihovi predmeti još nisu procesuirani.

Intervenciju Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu do sada su zatražila 134 građanina Crne Gore, ali njihovi predmeti još nisu procesuirani.

Aplikacije Crnogoraca do daljnjeg ulaziće samo u sudsku predproceduru, a tužbe će još neko vreme čekati na sudnicu.

Suđenja ne mogu da počnu, jer Crna Gora ne samo što još nema svog sudiju, nego nema čak ni državnog zastupnika koji štiti njene interese.

Kako “Republika” saznaje u Ministarstvu pravde, četvrti konkurs za državnog zastupnika se završava, a tri prethodna, prema nezvaničnim podacima, propala su jer kandidati nisu zadovoljili uslove.

Osim stručnih referenci, neophodno je da zastupnik odlično vlada engleskim ili francuskim jezikom, jer se suđenja vode na tim jezicima.

U Ministarstvu, međutim, nisu hteli da komentarišu zašto Crna Gora toliko puta raspisuje konkurs za zastupnika u Evropskom sudu za ljudska prava.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope odlučiće u aprilu ko je crnogorski sudija u Sudu za ljudska prava.

Šef Misije Crne Gore u Savetu Evrope Zoran Janković kaže da je u toku i konkurs za izbor mlađeg pravnika koga bira Sud, a koji će određivati valjanost aplikacija, to jest koja od njih može da krene u sudski proces.

Ipak, taj pravnik nije neophodan da se predmeti otvore i proces suđenja krene, jer Sud ima posebnu službu koja odlučuje o valjanosti aplikacija.

"Bez pravnika, suđenje može da počne, ali bez crnogorskog sudije u Sudu i državnog zastupnika nikako”, objasnio je Janković.

Iako je naša država 2007. godine postala član SE, Sud u Strazburu će prihvatati i one aplikacije koje su stizale od 6. juna 2006. godine, odnosno nakon proglašenja nezavisnosti Crne Gore.

Prema rečima Slobodana Franovića, predsednika Helsinškog komiteta, reć je o svojevrsnom presedanu, jer je Komitet ministara odlučio da se Konvencija o ljudskim pravima u odnosu na Crnu Goru primenjuje retroaktivno, odnosno od 6. juna 2006. godine.

"To je veoma dobro za građane koji su se Sudu obratili u periodu između proglašenja nezavisnosti i ulaska Crne Gore u SE", kazao je Franović.

(MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image