• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Reforma policije jedini uslov za BiH

Bosna i Hercegovina bi početkom maja mogla da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanja sa Evropskom Unijom, ukoliko 3. aprila usvoji policijsku reformu.

Bosna i Hercegovina bi početkom maja mogla da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanja sa Evropskom Unijom, ukoliko 3. aprila usvoji policijsku reformu.

Ministar inostranih poslova Slovenije Dimitrij Rupel je rekao da Brisel želi da BiH što pre sprovede policijsku i ustavnu reformu i da ide ka članstvu u EU.

"BiH mora prvo da pomogne sama sebi i da se orijentiše na moderne projekte koji vode dalje", istakao je Rupel u emisiji "Oči u oči" Radio-televizije Republike Srpske.
On je rekao da je Dejtonski sporazum, koji je donio mir i zajedničku državu, osnova za BiH.Rupel je istakao da Republika Srpska uživa veliki ugled kod većine Slovenaca, koji smatraju da je ona uspešniji deo BiH.

"Mlada generacija Srba koja živi u RS prepoznala je BiH kao državu u kojoj može realizovati sve svoje glavne interese i identifikovati se sa njom, što smatramo dobrim potezom", rekao je Rupel.

Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak nada se da će parlament BiH naredne sedmice usvojiti zakone o reformi policije BiH, čime će biti otvoren put za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.

Lajčak je na konferenciji za novinare pred nastavak neformalnog sastanka šefova diplomatije EU na Brdu kod Kranja rekao da će, ukoliko ne bude reforme policije u BiH, to značiti političku stagnaciju i gubitak vremena, prenose agencije.

On je rekao da nije potpuno uveren da će zakoni o reformi policije biti usvojeni na sednici Predstavničkog doma parlamenta BiH 2. aprila, jer stranke koje imaju većinu u parlamentu još vode raspravu o amandmanima i daleko su od konsenzusa.

Lajčak je naveo da je osnovni razlog za odsustvo dogovora o reformi policije taj što nije rešeno "ključno pitanje podjele vlasti između tri konstitutivna naroda", odnosno nacionalno pitanje u BiH.

On je istakao da bi nacionalno pitanje moglo da bude riješeno ili nametanjem spolja, što ne bi bilo dobro, ili rješavanjem putem procesa evropskih integracija.

Visoki predstavnik u BiH je rekao da je pitanje mjeseci, a ne godina, kada će "OHR otići iz BiH", a EU preuzeti vodeću ulogu.

Lajčak je pozvao EU da ne primjenjuje dvostruke standarde u regionu zapadnog Balkana i da zbog pažnje koja se sada poklanja Srbiji i Kosovu, ne zanemari BiH.

On je rekao da ima razumevanje za odluke EU koje bi trebalo da podstaknu pridruživanje Srbije, ali da one imaju posebnu težinu sa stanovišta BiH, posebno Bošnjaka, s obzirom da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić na slobodi.

"Karadžić i Mladić počinili su ratne zločine i dok su na slobodi rat nije gotov", rekao je Lajčak.

Premijer Republike Srpske poručio je da ako ne budu usvojeni predloženi zakoni o reformi policije, neće više pristati ni na kakvu vrstu razgovora o tom pitanju.

"Završili smo političke razgovore o tome i bez obzira na velike priče o Evropi i bilo kakve pritiske, ako se 3. aprila u Parlamentu BiH desi debakl, odbiću bilo kakve nove razgovore o reformi policije", rekao je Dodik u intervjuu za broj banjalučkog dnevnog lista Pres RS.

Dodik je istakao da je na početku pregovora o reformi policiji jasno rečeno da svaka reforma koja dovodi u pitanje policiju RS neće biti sprovedena, a pogotovo onakva kakvu su zamislili u Sarajevu.

"Suludo je to što je u svojoj glavi zamislio Sulejman Tihić. Njegovi stavovi su protiv evropskog puta BiH i on mora da pogleda Ustav i da pita ljude u RS šta misle o tom pitanju, ali ako Tihić obori ovu reformu, bićemo mu zahvalni", rekao je Dodik i dodao da je Tihić manji problem, jer je SDS svojim jogunastim ponašanjem doveo u situaciju da je reforma policije pala i zbog jedne stranke iz RS.

Ambasador Velike Britanije u BiH Metju Rajkroft smatra da bi na predstojećoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH 3. aprila mogli biti prihvaćeni zakoni o reformi policije.

"Ljudi ove zemlje žele da BiH najvećom brzinom napreduje na evropskom putu. Nadam se da će ta želja biti prihvaćena i da će je politički lideri izraziti kroz pozitivnu odluku u parlamentu BiH", rekao je Rajkroft u intervjuu za ''Dnevni avaz''.

Rajkroft je istakao da se u Mostarskoj deklaraciji navodi da će reforma policiji biti provedena u fazama, u skladu sa tri evropska principa, od kojih međunarodna zajednica nije odustala.

On je podsjetio da se u tom dokumentu ističe da će reforma policije trajati nekoliko godina i da će biti provedena u dve faze, dodavši da će se, u međuvremenu, morati početi menjati Ustav BiH.

Govoreći o ispunjavanju preostalih uslova za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Rajkroft je rekao da "postoji određeni stepen saradnje sa Haškim tribunalom", ali da su četvorica optuženih još na slobodi i čeka se konačna procjena iz Tribunala.

"Kada su javni emiteri u pitanju čeka se odluka Ustavnog suda i nadam se da će se to brzo dogoditi. Kada je riječ o državnoj upravi, reforma teče postepeno i moraće osposobiti administraciju da provede zahtjeve EU", dodao je on.

Britanski ambasador je odbacio tvrdnje predsednika SDP-a BiH Zlatka Lagumdžije da će bez obzira na dogovor o reformi policije EU sa BiH u maju potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image